Peši má svoji tvář

Po nevýrazných výkonech českých hokejistů se snesla řada kritik i na hlavu trenéra Filipa Pešána. Masy fanoušků, jako vždycky, co Čech, to hokejový odborník, mu vyčítaly hlavně to, že s týmem nežije. Že stojí na střídačce s kamennou tváří a nedává znát žádné emoce. Že je jako kamenná sfinga. Filip Pešán si prostě zvolil a je mu vlastní image úspěšného amerického manažera s tváří hráče pokru. Nic víc. A že by nežil tím, co se děje na ledě a nežil s týmem? Tak to opravdu ne. Alespoň podle lidí, kteří ho při hokeji poznali.

Vždycky si řekl své

„Filipa jsem poznal, když se v Jablonci začínala hrát druhá liga. Tehdy nám hodně pomáhali liberečtí Tygři a mezi hráči, kteří v dresu Vlků nastupovali, byl i Filip Pešán. Tvořil nerozlučnou dvojku s Milanem Plodkem a předcházela jim pověst výborných a úderných útočníků. A bylo tomu tak. Milan byl spíše ten, který dokázal rychle unikat a tvořit. A Peši, jak se mu říkalo, byl ten, kdo dával akcím tvrdou střelou gólovou tečku. A emoce po gólu rozhodně neskrýval. A taky patřil už tenkrát k těm, kteří v kabině rozhodně říkali svůj názor. A bylo ho pořádně slyšet. Když se něco nedařilo, tak z něj emoce na střídačce i v kabině jen lítaly. Dost často i debatoval s trenérem a bylo vidět, že o hokeji dost přemýšlí. Já na tu dobu rád vzpomínám. Ti kluci byli dobrá parta a taky uměli výhry náležitě oslavit . Byla tenkrát škoda, že nám právě tu údernou pětku, ve které byl Pešán, Tygři stáhli a dali ji do Vrchlabí. A podezřívat Filipa Pešána z toho, že by neuměl týmu říct, co a jak a že s ním nežije? Tak to rozhodně ne. To je nesmysl. Asi by se mnozí v kabině divili. Alespoň tak si to pamatuju já,“ řekl na adresu Pešiho vedoucí jabloneckých Vlků Josef Březina.

Z juniorů se stali borci

Poznal ho v mnoha hokejových situacích, když Vlci vyhrávali a prohrávali. „V souvislosti s Filipem Pešánem a Milanem Plodkem si pamatuji na rozhovor s trenérem Zdeňkem Vojtou. Když končil angažmá v Liberci, řekl, že považuje za svoji velkou chybu to, že těmto klukům nedal více šancí v prvním týmu Tygrů.“ Z bývaho útočného tria juniorů Liberce, tzv. 3 P (Jan Plodek – Filip Pešán – Milan Plodek ) se na poli hráčském výrazněji prosadil Jan Plodek. Peši prokázal, že hokeji rozumí. I proto se vypracoval až na trenéra reprezentace. „Věřím, že se na nevýrazný úvod v Rize zapomene a že Peši pustí uzdu emocím a podaří se mu vybojovat s týmem medaili.“