V loňské sezóně se jabloneckému baseballovému týmu Blesk povedl historický kousek. Dokázal postoupit mezi českou baseballovou elitu do extraligy. Ta začíná již v pátek 9. dubna a hned prvním soupeřem jabloneckých baseballistů budou obhájci titulu Draci Brno, s přehledem nejúspěšnější tým české baseballové historie.

Začátek bude těžký

Baseball je jedním z mála sportů, které dostaly výjimku a mohou za dodržení přísných hygienických podmínek odstartovat. Výjimka se však týká pouze nejvyšší tuzemské soutěže extraligy, kterou letos Blesk poprvé v klubové historii okusí.

Už 9. dubna nastoupí Jablonečtí k historicky prvnímu extraligovému utkání na půdě brněnských Draků, kteří se v loňské sezóně dokázali vrátit na trůn a ve finále Czech Series porazili Arrows Ostrava. Půjde tedy o jednoho z nejtěžších soupeřů hned z kraje sezóny. „Protipandemická opatření, bohužel, nehrála zimní přípravě příliš do karet, ale těžko se na to vymlouvat, protože situace byla v celé republice stejná. I tak ale věříme, že jsme se dokázali fyzicky dobře připravit a s extraligovými stálicemi budeme schopní sehrát vyrovnaná utkání,“ komentuje průběh offseason hrající trenér Michal Kubina.

Vracejí se do týmu

Kádr Blesku navíc pro letošní sezónu značně posílil. Vrátili se bratři Jonáš a Jan Výborovi a Zdeněk Machačka, kteří loňský ročník extraligy strávili v dresu pražských Eagles. Dále se v jabloneckých barvách představí i catcher Mário Gottschall a nadhazovač Radek Burian, oba na hostování z brněnské Techniky, kterou Blesk vystřídal v nejvyšší soutěži.

Posily ze zahraničí

V neposlední řadě se jablonečtí fanoušci mohou těšit i na dvě zahraniční posily, Američana Jimmyho Smileyho, který již tři týdny trénuje s týmem v Jablonci, a Filipínce Paula Macasaeta, který se však k týmu připojí později.

Oba týmy posílí na nadhazovacím kopci, což je dlouhodobě největší slabina Blesku. „Zahraniční posily jsou pro nás důležité z více důvodů. Rozdíl mezi extraligou a 1. ligou je propastný, a tak se bez zahraničních posil prakticky neobejdete. V našem případě to má ještě ten rozměr, že Jimmy i Paulo mají bohaté zkušenosti jak s hrou jako takovou, tak hlavně s nadhazováním, a budou tak částečně plnit i funkci pitching coache,“ glosoval zahraniční akvizice jeden z nejzkušenějších hráčů Jonáš Výbora.

Proti Drakům venku

Blesk se měl poprvé doma představit již v neděli 11. dubna, avšak nepřízeň počasí a tvrdé klimatické podmínky způsobily, že minimálně celou první sérii ještě odehraje Blesk venku. Na Městském Baseballovém Stadionu v Brně tak vyzvou jablonečtí borci domácí Draky hned ve třech dnech po sobě.

„Pro nejaktuálnější novinky z klubového dění sledujte Baseball Blesk na Facebooku a na Instagramu a do nové sezóny držte Blesku Palce. Snad budeme moci na jabloneckém Ash Fieldu co nejdříve přivítat plnou tribunu fanoušků, kteří poženou jablonecké borce kupředu,“ přejí si hráči Blesku. Ti si svých příznivců velmi váží a připravují pro ně různé akce.