Právě tady se odehraje závěrečný kvalifikační turnaj a Češi věří, že jim severočeská hala opět přinese štěstí.

„Je skvělé, že můžeme hrát v Jablonci. Je to oblíbené místo již z mých dob. Hala je příjemná jen pro ty, co ji dobře znají. My víme, že muži mají těžkou skupinu, a proto jsme se snažili najít místo, které bude vyhovovat. Ostatně kvalifikace na Evropu 2015 se hrála právě v Jablonci. A úspěšně!," připomíná vedoucí úseku reprezentačních družstev a bývalý vynikající univerzál Jakub Novotný.

Cestu na evropský šampionát mají muži ve svých rukou. Kvalifikační skupinu F vedou o čtyři body před Estonskem a v Jablonci nad Nisou, kde se představí ode dneška do neděle vždy od 18:00, si účast na turnaji v Polsku v roce 2017 zajistí, pokud přidají další dvě tříbodové výhry.

Volejbalisté prošli první polovinou kvalifikace mistrovství Evropy bez porážky a ve třech zápasech ztratili jediný set. V Craiově porazili Rumuny i Estonce hladce 3:0, Makedonii zdolal tým španělského trenéra Miguela Falascy 3:1. „Každý zápas byl precizně odehraný," říká univerzál Michal Finger na serveru volleycountry.com. „Nálada je skvělá a budeme se snažit navázat na výkon v Rumunsku, využít domácího prostředí a za pomoci skvělých fanoušků dokázat, že na Evropu patříme."

České volejbalistky čeká druhý turnaj kvalifikace ve Slovinsku. O první místo ve skupině a přímý postup na evropský šampionát musejí zabojovat a nejlépe třikrát vyhrát. Aktuálně jsou ve skupině F druhé za Běloruskem. Soupeřkami budou také domácí Slovinky a Řekyně. I ženy mohly mít po polovině kvalifikace tři výhry, ale v posledním utkání v Brně nevyužily dva mečboly a podlehly Bělorusku.

Stejně jako z kvalifikace mužů si vítězové skupin zajistí přímý postup na ME a druhé celky ze skupin čeká v říjnu baráž.