Jízda na koloběžkách je stále oblíbenější ať už jako volnočasová aktivita nebo závodní disciplína. A také do Jablonce se sjedou v září závodníci z celé republiky. Potvrdil to Michal Procházka, organizátor nejen tohoto závodu. Sám je velký propagátor jízdy na koloběžkách a koloběžec.

Proč je v poslední době takový boom jízdy na koloběžkách?

Když se zkusíte na koloběžce projet, zjistíte, že zažíváte pocit volnosti a svobody pohybu. Vracíte se svým způsobem tak trochu do dětských let. Půjčovny koloběžek najdete snad již v každém turisticky zajímavém místě. Podle různých lokalit naleznete různé typy koloběžek. Koloběh se pro svoji nenáročnost a účelnost logicky stává trendem. Jde vlastně o pojetí určitého životního stylu.

Takže koloběžka už neslouží jen jako zábava pro děti?

Dospělí stále více začínají chápat, že se například do práce mohou přepravit ekologicky, tedy koloběžkou. Například v Plzni jsou koloběžky součástí městské hromadné dopravy. Zaplatíte jízdenku a můžete se na koloběžce přepravit z bodu A do bodu B, kde koloběžku odevzdáte.

A co koloběh jako sport?

Koloběh jako sport musím vyzdvihnout. Ze sportovního hlediska nabízí maximální využití. Koloběh také využívají profesionální sportovci jako doplněk k jejich hlavním disciplínám jako jsou běh, běh na lyžích, míčové hry a podobně. Koloběžka je ale vhodnou pohybovou alternativou po úrazech dolních končetin, proto je využívaná také pro náhradní trénink.

Pro jaké věkové skupiny, kromě dětí, se tedy hodí?

Věkové hranice koloběhu nejsou vymezené. Možná překvapí, že se koloběh doporučuje i jako vhodná alternativa běžné chůze pro seniory. Jízda na koloběžce oproti běžné chůzi nebo běhu šetří klouby, neboť všechny pohyby při koloběhu jsou plynulé a bez nárazů. Na koloběžce můžete jet rychle, ale současně nemusíte. Za hodinu můžete zvládnout i pětadvacet kilometrů nebo jen klidnou jízdou kopírovat třeba břeh jablonecké přehrady.

Jaké svalové partie si jízdou na koloběžce posílíme?

Při koloběhu jste nuceni zapojit do pohybu celé tělo. Posilujete hlavně nohy, hýžďové, zádové a břišní svalstvo. Jsou to vlastně partie, které jsou dnešním životním stylem degenerováné. Jízda na koloběžce je vhodným kompenzačním cvičením, které pomáhá odstraňovat bolesti a zatuhlost zádového svalstva. Dochází k celkové stabilizaci kyčlí a trupu, která hraje zásadní roli v prevenci v potížích s páteří. Jen málokterá sportovní aktivita dokáže zpevnit zádové svalstvo tak, jako právě jízda na koloběžce. Tvarování břišních partií je velmi přirozené a masivní.

Stále oblíbené je u nás ale kolo. Který ze sportů je tedy lepší?

Díky komplexnosti pohybu bezpochyby jízda na koloběžce. Na kole vlastně sedíte, čímž logicky „vypínáte" svalové partie, které jsou naopak na koloběžce zapojeny. Mnoho koloběžců začátečníků tvrdí, že na svém těle objevili svaly, o kterých ani nevěděli. Díky absenci řetězových převodů a pedálů má tělo možnost se vypořádat s tratí pouze vlastními silami. Budete překvapeni, jak svižně a rychle se můžete pohybovat pouze pomocí svého těla, které se tak stává procvičenějším než u cyklistiky.

V čem vlastně spočívá správná jízda na koloběžce?

Pokud nechcete na koloběžce závodit, což vyžaduje propracovanější techniku jízdy, je to velmi snadné. Prostě se odrazíte a jedete. Je dobré se odrážet levou i pravou nohou ve stejných intervalech. Například deset levou a deset pravou. Po dobu jízdy je dobré držet se madel řidítek oběma rukama a brzdit pouze brzdami na řidítkách, nikoliv nohou.

A na jaké tratě tedy mají koloběžkaři vyrazit, aby si pořádně zajezdili?

Ideální pro jízdu jsou zpevněné povrchy, jako je například cyklostezka kolem jablonecké přehrady. Střídá se na ní asfaltový povrch s lesní cestou.

Michal Procházka už připravuje zářijový závod, aby podmínky pro účastníky byly v Jablonci co nejlepší a nejzajímavější. Ti, kteří si ještě netroufnou poměřit si síly a schopnosti na závodní koloběžkové dráze, si mohou půjčit tento dopravní prostředek v půjčovně u jabloneckého bazénu a jízdu si zkusit.

Tam jim také Michal poradí jak na to a náročnější koloběžkaře bude informovat o zářijovém závodě. Ti nejzdatnější se mohou třeba už tomto o víkendu vydat na přejezd republiky ze Šluknova až do Vyššího Brodu.