O víkendu 18. – 19. 2. 2023 se v městysu Zásada na úpatí Jizerských hor objeví  česká špička v závodech psích spřežení. Závodníci budou bojovat o titul mistra republiky ve sprintu.

Na trati budou soupeřit v několika disciplínách rozdělených podle počtu psů ve spřežení a také podle plemena psa v zápřahu. K vidění tak budou závodníci jak s jedním psem na běžkách, ale také dvanácti spřežení se speciálně šlechtěnými psy pro tento výjimečný sport. Závodu se zúčastní všechna psí plemena od sibiřských husky, samojedů, českých horských psů přes aljašské husky, evropské husky, grónské psy a evropské saňové psy, kteří jsou špičkou ve sprintové disciplíně. Závodníci absolvují trať jak v sobotu, tak i v neděli. Trať pro sprint bude mít délku od 8 km do 11,2 km s převýšením 211 m. Otevřena je i kategorie pro Příchozí - skijöring s jedním psem, trať bude shodná s kategorií C.

"Očekáváme opět velké množství diváků, kteří jistě vytvoří bouřlivou kulisu nejen v prostoru startu, ale také na připravených místech pro diváky na zajímavých úsecích tratě. Pořadatelé připravují také doprovodný program, který divákům pomohl seznámit se nejen s technikou tohoto sportu, ale i se psími aktéry," řekl za pořadatele předseda SK Zásada Miroslav Princ.

Pořadateli závodu jsou domácí SK Zásada z.s. a Sportovní klub Krakonoš z.s. jako zástupce klubu psích spřežení organizovaný pod Českou asociací sleddog sportů z.s.

Při nedělním závěrečném ceremoniálu převezmou ocenění noví Mistři České republiky, kteří obdrží prestižní ceny od hlavních partnerů tohoto závodu, společností  Samohýl group, Hygotrend, Pekařství Mašek, Preciosa a Svijany.