Neodmyslitelná postava jabloneckého sportu je již 65. rokem funkcionářem v tělovýchově, když v současné době zastává funkci místopředsedy Krajského sdružení ČSTV Libereckého kraje.

Václav Poláček je jedna z nejvýznamnějších osobností sportu a tělovýchovy, která prošla nekonečnou řadou sportovních funkcí ve všech stupních, od místní po republikové.

Václav Poláček se narodil v Mladé Boleslavi, kde vystudoval obchodní akademii, a kde již v mládí sportoval. Hrál fotbal, hokej, ale nejvíce mu učarovala atletika, kde také dosáhl největších sportovních úspěchů. V roce 1948 se přestěhoval do Jablonce, kde ve své sportovní kariéře pokračoval.

Pro velmi dobrou výkonnost na středních tratích reprezentoval během své základní vojenské služby ATK Praha po boku takových významných sportovců jako byli Zátopek, Jungwirth a mnoho dalších.

Poláček ve svých třiatřiceti letech pověsil tretry na hřebík a začal se věnovat sportu a tělovýchově už jen jako funkcionář. V roce 1965 stál u zrodu Tělovýchovné jednoty Liaz Jablonec a stal se předsedou atletického oddílu, v jehož čele stál téměř čtyřicet let.

Je duchovním otcem a spolutvůrce výstavby atletické haly, sportovního areálu Srnčí důl, rehabilitace na Střelnici či výstavby dnes již neexistujícího tartanu na Střelnici.

Václav Poláček i ve svém pokročilém věku stále pomáhá atletickému oddílu, stal se externím spolupracovníkem Deníku, informujíc o dění v atletice, dlouhá léta se podílí na vyhlašování sportovce okresu a kraje.

„Václav Poláček je ikona nejen jabloneckého sportu, která je zapsána zlatým písmem v kronice českého sportu,“ řekl na adresu oslavence tajemník OV ČSTV Jablonec František Popr.