Sezóna 2017/1018 probíhá pro jablonecké volejbalistky Gymnazia Dr. Randy v rámci spolupráce s TJ VK Dukla Liberec. V týmu má hlavní trenér Luboš Bednář osmnáct hráček, studentek prvního až čtvrtého ročníku. „Letos hrajeme pod TJ VK Dukla Liberec dvě dlouhodobé soutěže, ligu kadetek, kterou hraje v republice dvacet čtyři týmů a první ligu juniorek, ve které bojuje třicet šest týmů,“ informoval o aktuální volejbalové sezóně hlavní trenér.

 S TJ VK Dukla začal jablonecký oddíl spolupracovat už minulý rok, když bylo jasné, že se nepodaří doplnit hráčský tým na gymnáziu v rámci jabloneckého regionu a z TJ Bižuterie. „Věřím ale, že s TJ Bižuterií budeme spolupracovat i dál,“ doufá Luboš Bednář.

 Děvčata začala přípravu v srpnu soustředěním v Hrádku nad Nisou, v tenisovém centru. „Přípravu jsem naplánoval tentokrát úplně jinak. Vsadil jsem na herní přípravu, kvalitní posilování a rychlostně dynamické činnosti a práce v tělocvičně s volejbalovým míčem. Opustil jsem od zajetých kolejí, např. od kondiční přípravy. Děvčata se musí hlavně učit hrát volejbal,“ popsal předsezónní činnost trenér Bednář a potvrdil, že v rámci herní kondice udělali v rámci přípravy hodně práce.

 Tato fáze vyvrcholila přípravnými utkáními, ve kterých se potvrdilo, že herní výkony byly i proti silným soupeřkám výborné.

„Absolvovali jsme například třídenní turnaj v Přerově, kde se utkalo třicet dva týmů. Vylosované jsme měli těžké soupeřky, např. z Nitry, Olympu Praha, Uherského Hradiště. Zvláště při utkání s Nitrou jsem nevěřil, že ho děvčata přežijí. Při smečování byla agresivita slovenských hráček opravdu velká. Ale potvrdilo se, že naše hráčky předvedly také herní sebevědomí a kvalitu a zápas jsme dotlačily až do výsledku 15:13, kdy teprve pak podlehly až ve třetím, posledním setu.

Pak nás čekal ale ještě těžký zápas s kadetkami Olympu. A ty jsme porazili 2:0,“ pochlubil se právem trenér jabloneckého týmu. Dívkám se nakonec podařilo postoupit mezi šestnáct nejlepších týmů, a to byly jediné kadetské družstvo spolu s patnácti juniorskými. „Žádný další zápas jsme neprohráli 0:2, vždycky jsme to dotlačili až do třetího setu a dokázali jsme několikrát i vyhrát. Obsadili jsme celkově desáté místo, které je v tomto silně obsazeném turnaji výborným výsledkem. A pro nás to byl důkaz, že s výkonností našeho družstva kadetek je to na dobré cestě,“ uvedl trenér.

Osmnáct hráček trénuje až sedmkrát týdně, dopoledne i odpoledne. Dvakrát týdně odpoledne přejíždějí na trénink do haly  Dukly Liberec.  

V lize juniorek začala děvčata sezónu těžkým zápasem s hráčkami Trutnova. Loni s nimi bojovala v lize juniorek o postup do baráže mezi šest nejlepších. A tehdy postoupil Jablonec. Úvodní zápas letošní sezóny s nimi vyhrály 3:1, druhý prohrály. Mají za sebou už také zápas s Kladnem, a to v lize kadetek, kde dvakrát 3:0 vyhrály.

 V lize juniorek pak pokračovaly dvěma zápasy v Turnově, dvakrát vítězně. V lize kadetek nastoupili proti nejtěžšímu soupeři ve skupině, proti hráčkám Kralup. „Mají spoustu šikovných volejbalistek. Věděli jsme, že to budou dva zápasy pravdy. Dobře jsme se připravovali. Hráli jsme na hale Dukly, při bouřlivé atmosféře, protože přijeli i rodiče z Kralup. V prvním utkání jsme vybojovaly vítězství 3:2. Soupeřky byly velmi ambiciózní a sebevědomé,“ popsal náročný zápas trenér Bednář.

A protože vedle trenéra mu náleží také funkce psychologa, který svůj tým zná ze všech pohledů, dobře si uvědomoval, že po vyhraném zápase může přijít uspokojení a s ním snížení herní kvality. „Dva zápasy v jeden den je náročné. Pozápasový stav může přinést útlum, nikoliv nastartování k utkání, které je za hodinu dvě zase čeká. Měl jsem trochu obavy, jak to zvládneme,“ zamyslel se nad utkáním Luboš Bednář.

V prvním setu sice prohrávaly jeho svěřenkyně 11:14 a kouč musel zvýšil hlas, aby si uvědomily, co mají dělat. Nakonec ho ale překvapily a vyhrály 3:0. „Získali jsme tak ze šesti možných bodů pět a sety 6:2. Myslím, že právě Kralupy budou tým, který s námi postoupí do horní skupiny ligy kadetek,“ uvedl k úspěšnému duelu trenér Bednář.

V lize kadetek čekají v dalších kolech na jablonecká děvčata tvrdé soupeřky třeba České Budějovice nebo Karlovy Vary .

V lize juniorek mají cíl jasný, soutěž udržet a dát v ní šanci mladým hráčkám, které se neuplatní v lize kadetek, protože tam je potřeba nasadit ty nejlepší a svézt boj o postup.

„Na dvě soutěže máme k dispozici osmnáct hráček, tak jsem zvědavý, jak se nám to podaří ustát. Vždycky je to souhra mnoha faktorů, zdravotní stav, nemoci, zranění, vůle, motivace a samozřejmě školní povinnosti. Letos máme v prvních ročnících šest hráček, což je opravdu nadstandardní. A pro ně je začátek studia náročný, k tomu až sedm tréninků v týdnu a víkendové zápasy. Hrozí nebezpečí přetížení jak psychického tak fyzického.“ A na to všechno musí trenér Bednář myslet.

V utkáních, které je čekají, musí kouč kombinovat ty nejlepší možnosti a správně zvolit zápasovou zátěž, aby byl jablonecký volejbal v podání jeho děvčat, úspěšný.

Letošní sezóna jabloneckých volejbalistek, pod vedením trenéra Luboše Bednáře a jeho kolegů, Ivety Bednářové, Petry Smolkové, Lucii Václavíkové a Kateřiny Veselé. bude tedy probíhat ve znamení spolupráce  s TJ VK Dukla Liberec s cílem vytýčené úkoly splnit. „Jsem obklopený v této sezóně čtyřmi asistentkami, a to je přece krásné, ne?,“ dodává s úsměvem Luboš Bednář.