Ten zde pod patronací statutárního města Jablonec nad Nisou pořádá Český volejbalový svaz, ve spolupráci se Sportem Jablonec, s.r.o. a TJ Bižuterie.
„Jablonec není poprvé hostitelem evropské ligy. Před pěti lety však v Jablonci sehrály dva týmy pouze dvojzápas," komentuje dění náměstek primátora Petr Tulpa, který se těší na klasický turnaj reprezentačních týmů České republiky, Rumunska, Rakouska a Turecka v městské sportovní hale.

Jablonec podpoří turnaj nejen fandy v obecenstvu, ale také finančně, a to 160 000 korunami, které jsou určené zejména na dopravu soutěžících mezi sportovišti. Vstupenka je za symbolických 50 korun.

Tým České republiky pod vedením trenéra Licka nastoupí spíše s mladými hráči, protože hlavní garnitura hraje ve stejném termínu olympijskou kvalifikaci v Berlíně.

V Jablonci nad Nisou sice diváci neuvidí největší hvězdy české reprezentace, ale tým složený z mladých ambiciózních hráčů, kteří budou bojovat o svůj první reprezentační úspěch na mezinárodním poli.

„Reprezentační zkušenosti v mužském národním týmu mají pouze Jiří Popelka a Radek Mach, ostatní hráči přesvědčili svými výkony v české extralize nebo v juniorském národním týmu," řekl asistent trenéra Bernarda Jindřich Licek, který byl dočasně jmenován do funkce hlavního trenéra pro „jablonecký" turnaj.

„Má to své výhody, soupeři nás nebudou znát, protože jsme spolu nikdy nehráli," dodává s úsměvem kapitán týmu Jiří Popelka.

Realizační tým pro třetí turnaj Evropské ligy byl doplněn asistentem trenéra Stanislavem Pochopem, masérem Filipem Hochem a manažerem týmu Lubošem Bednářem.

Naše mužstvo čeká dnes utkání proti Rakousku, v sobotu proti Turecku a v neděli se český národní tým utká s Rumuny.

Páteční a sobotní utkání začínají ve 14 hodin, nedělní utkání začíná v 15.15 hodin.

Všechna utkání českých reprezentantů vysílá Česká televize živě.

Z hlediska organizace je vše pro zápasy Evropské ligy připraveno. O organizační stránku a hladký průběh turnaje se z jablonecké strany starají jednatel společnosti Sport s.r.o. pan Matura, místostarosta města Petr Tulpa a Luboš Bednář, který se po dobu turnaje stal manažerem reprezentačního týmu.
Český tým je od neděle ubytován v hotelu Rehavital v Jablonci, ostatní týmy našly své útočiště v libereckém hotelu Babylon. „Nepředpokládali jsme, že země, jakými jsou Rumunsko, Rakousko a Turecko, by měly ohledně ubytování nějaká speciální přání," říká Luboš Bednář.

Bylo zvykem, že volejbalisté byli při utkáních reprezentace v Jablonci ubytováni v hotelu V Břízkách, tentokrát však dostali přednost fotbaloví reprezentanti do 21 let, kteří se připravovali na utkání v Andoře.

Utkání Evropské ligy bude doprovázet řada dalších akcí. Nejvýznamnější bude jistě oblastní kolo v Minivolejbalu v barvách, které do Jablonce přiláká 540 dětí.

Vedoucím turnaje je Radim Mitiska, dlouholetý trenér mládeže z Nového Boru.

„Děti budou mít možnost zhlédnout české reprezentanty v sobotním utkání proti Turecku, pokud se prokáží tričkem barevného minivolejbalu, mohou s výraznou slevou navštívit městský bazén," vysvětluje Bednář.

„Úspěchem našeho snažení by byla zaplněná hala, která podpoří české hráče v jejich výkonech. Kluci to nebudou mít jednoduché, čeká je skok do neznámé vody," dodává Luboš Bednář.

K víkendovému klání v Jablonci nad Nisou na Střelnici se sjede přes pět stovek malých volejbalistů od 6 do 12 let. Barevný minivolejbal tak bude důstojnou kulisou Evropské volejbalové lize mužů.

(mm)