Výběr nejlepších sáňkařů žákovské kategorie bojuje v těchto dnech v rakouském Igls na pohárovém závodě Rakouska. Nechybějí mezi nimi ani zástupci ze smržovského oddílu. Vzhledem k počasí se místní dráhu letos nepodařilo uvést do provozu. To ale nebránilo tomu, aby vybraní zástupci odjeli na závody do Rakouska. „Jede výběr z celé republiky. V družstvu je sedm dětí z různých oddílů. Ze Smržovky jsou to Anička Vejdělková, Ondřej Jaroš a Jakub Kučera, z Jistebska Eliška Hudská a Kristýna Trojanová, z Ústí se účastní Anička Čežíková a za Liberec Tomáš Šouf. Budou startovat v kategorii mladších nebo starších žáků," uvedl trenér dětí David Hodan, který je společně s Martinou Lukešovou na závody doprovázejí.

Dráhu tam znají

Někteří ze starších žáků už mají za sebou závody na ledové dráze v Oberhofu. Mladší se připravují na trenažeru. Pro ně zatím tolik závodních příležitostí v zahraničí není, třeba i z důvodu fyzické náročnosti. Starší žáci už mají možností více. „Dráhu známe. Už jsme na ní jezdili. Patří k lehčím, bezpečnějším a je uměle chlazená. V žákovské kategorii máme šancí dost. Vzhledem k našim podmínkám přivezeme z každých závodů vždycky alespoň jednu medaili," připomenul trenér David Hodan.

Konkurence přijede

Na start závodu se postaví přes sto šedesát sáňkařů. Přijedou například z Maďarska, Německa, Rumunska, Lotyšska, Švýcarska a dalších evropských zemí. „Pro děti je takových závodů málo. Jsme rádi, že se jich můžeme zúčastnit. Není to levná záležitost. Jedna jízda stojí dvacet pět euro. V ceně startovného jsou závodní jízdy a čtyři tréninkové," uvedl trenér dětí. Na jablonecké sáňkařské naděje se usmálo štěstí. Jablonecká firma AG Plus s.r.o. jim zaplatila další tréninkové jízdy v hodnotě deseti tisíc. Důkaz o tom, že bez sponzorů se sportovat nedá. Díky vstřícnému sponzorovi se každý ze sedmi závodníků sveze ještě dvakrát navíc.

Je to také alchymie

„Sáňkařský svaz nám také zajistil kvalitní ubytování, ve kterém můžeme dětem i vařit. Fungujeme vlastně pár dnů taková velká rodina. A ještě potřebujeme mít prostory k tomu, abychom mohli dětem saně připravit. Všechny musíme před závodem zkontrolovat, každé saně promazat a upravit šíny podle váhy, růstu a způsobu jízdy dítěte. Je to tak trochu alchymie," prozradil David Hodan.

Zdůraznil také, že ostudu mezi sáňkaři, co se vybavení týká, určitě nedělají.

Zájemce uvítají

„Materiálově jsme vybavení velice slušně. Máme svazové saně a svaz nám ještě dokupuje další. Stojí v desítkách tisíc a nejkvalitnější pak až kolem tří set tisíc. Pro děti, které se učí sáňkovat, máme dobré saně střední kvality," informoval Hodan. Připomenul, že je potřeba také sáňkařský sport stále propagovat a dostávat blíže k mládeži. V regionu se totiž zdaleka nejedná pouze o závodníky ze Smržovky. „Máme také tři z Jablonce, z Velkých Hamrů, Plavů nebo Desné. Účast na závodech je pro ně odměnou. Nemusí být ani nejlepší z oddílu. Ale plní si své povinnosti jak ve škole, tak v oddíle, chodí trénovat a mají zájem. To je pro nás velmi důležité hledisko," řekl trenér.

Nikdy nekončí

Závod v rakouském Iglsu je poslední na uměle chlazené dráze před ukončením sezóny pro děti a juniory. „Tím ale nekončíme. Trénujeme po celý rok," dodal David Hodan.