VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zakladatel jabloneckého juda přeje borcům halu

Jablonec n. N. - Do Jablonce se Zdeněk Blažek vrátil v roce 1954. „Jsem Jablonečák, ale pracovní povinnosti mě odvelely na Moravu. Judo v Jablonci v té době ještě nebylo. Tak jsem chtěl založit oddíl. Stejný záměr měl v té době také místní Václav Vrkoč. Domluvili jsme se a začali cvičit v sokolovně, jezdit na závody a nabírat další zájemce," vzpomínal zakladatel jabloneckého juda.

4.1.2017
SDÍLEJ:

Zdeněk Blažek mává se soupeřemFoto: archiv Zdeňka Blažka

Zdeněk Blažek se nejprve začal věnovat jiu jitsu. „Tento sport se zaměřuje hlavně na obranu a útok. „Propracovanější způsob provádění chvatů má ale judo," vysvětlil rozdíl mezi oběma sporty, kterým se věnoval. „V roce 1954, když už jsem judo dělal, mi bylo dvacet let. Čím dřív se sportu začnete věnovat, tím lépe. To platí stále. Dneska už ho dělá i můj desetiletý vnuk," připomenul Zdeněk Blažek. V Jablonci se pod vedení jeho a Václava Vrkoče zrodilo družstvo, které se účastnilo zápasů v různých krajích republiky. „Dařilo se nám. Jak družstvo, tak jednotlivci jsme patřili v kraji k nejlepším. Pomohli jsme také při zakládání juda v Liberci. A hlavně jsme hodně spolupracovali s boxery a s řeckořímskými zápasníky. Půjčovali nám žíněnky, než jsme se zmohli na vlastní. I když pro judo příliš vhodné nebyly, nezbývalo nám nic jiného a my jsme za to byli rádi," uvedl Zdeněk Blažek.

PRAL SE, I TRÉNOVAL

Sám v té době zápasil a ještě trénoval. „Dokonce se za nás v tehdy pral jeden letec korejské stíhačky jménem Kim Ir Sen. Po sestřelení si zranění léčil v naší republice. A s námi se zúčastnil i různých utkání," vzpomínal na historii juda v Jablonci jeho zakladatel.

Na otázku, zda se v judu samotném něco od padesátých let změnilo, odpověděl: „Pravidla byla a jsou stále stejná. Judo vzniklo v Japonsku, jeho zakladatel Dži Gorokano vypracoval pravidla a systém, který se šířil po celém světě. A každý ho dodnes dodržuje. A jestli se v té době praly také ženy? „Tady v Jablonci ne. Možná byly nějaké v Praze nebo v jiných větších týmech," dodal Zdeněk Blažek.

DOBRÝ JUDISTA JE…

„Judo je nejen sport, ale také filosofie. Pokud člověk přijme jeho pravidla a myšlenky a vnitřně se s nimi vyrovná, pak se z něj může stát dobrý judista. Judo je rozdělené na stupně neboli kiju. Za získané dostane závodník pásky, od žluté až po hnědou. Když zvládne i mistrovský pás, obdrží dan," připomenul zájemcům o judo Zdeněk Blažek. Sám je držitelem třetího dana, tedy černého pásu. „K obhájení určitého stupně se musí judista naučit sérii chvatů. Před zkušební komisí pak prokáže, že už má na získání určitého stupně," doplnil ještě zakladatel jabloneckého juda. Zdůraznil ale, že základem juda je umět padat. Nejmenší zájemci o tento bojový sport začínají právě výukou pádů. Až pak se dostávají ke složitějším chvatům. Ty jsou pojmenované japonsky a každý ví, který chvat právě cvičí.

A jestli někdy judista Zdeněk Blažek využil judo k vlastní sebeobraně? „Judista, který ctí myšlenky a pravidla juda, jeho chvaty nikdy nevyužije a nezneužije, pokud nebude on sám napadený. Ani já jsem ho v rámci sebeobrany nikdy nepoužil," vysvětlil bývalý judista a upozornil, že, pokud judista své znalosti a schopnosti někdy přece jen využije v rámci sebeobrany, soud to může, po zvážení všech okolností, vyhodnotit dokonce i jako použití zbraně.

Judo se neobejde bez úrazů. „Při judu je zlomenina častá záležitost. Těžší úrazy jsem ale, jako judista, nikdy neměl."

EVROPA HO UMÍ TAKY

A je podle něj nejrozvinutější judo v Japonsku?

„Určitě ano. Ale byli jsme svědky toho, že na posledním mistrovství světa zvítězil v jedné váhové kategorii náš judista. Úroveň juda je vysoká v celém světě. Nejen japonské judo, ale už i evropské je na dobré úrovni. V Japonsku jsou dokonce speciální školy juda a nejen juda, i dalších sportů. Tam se už malé děti vedou k lásce ke sportu.

Sledoval jste výkony našeho úspěšného olympionika Lukáše Krpálka?

„Určitě ano. Nevěřil jsem ale tomu, že to dotáhne až tak daleko. Ale i díky štěstí a hlavně jeho schopnostem se mu podařilo zvládnout ho výborně. Použil chvat osotogari, který je jeden ze základních a učí se ho už děti. Ale Lukáš Krpálek uměl ho použít v ten správný moment."

Jak si vede jablonecké judo?

„Má za sebou dvaašedesátiletou historii. A je skutečně dobré. Po mistrovství světa se zájem o judo velmi zvýšil i v našem oddíle. Přicházejí stále noví zájemci. A ti mají v současné době také stále více šancí poměřit si síly se zahraničními borci.

Co přejete jabloneckým judistům v novém roce?

Aby pokračovali tak, jak má našlápnuto. Úspěchy mají. Největší problém máme zatím stále s tělocvičnou. Závody pořádáme v hale u přehrady, stěhujeme tatami, platíme nájemné. Chtěli bychom svoji judistickou halu, kde budou žíněnky položené nastálo."

Autor: Dagmar Březinová

4.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klub Na Rampě.

Na Rampě zazní jazz, rock i soul

Projekt nového koupaliště v Jilemnici za 76 milionů korun, na kterém pracovalo několik let vedení města, se stavět nebude. Rozhodlo o tom místní referendum. Foto: vizualizace
8

Občané v Jilemnici řekli projektu koupaliště jednoznačně NE

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME

Velký kulturní přehled z Jablonecka a Semilska na celý týden

Jablonecko a Semilsko - Jaký bude následující týden a další víkend? Tady je naše tradiční nabídka akcí na několik dní dopředu. Pořádáte sportovní, kulturní, společenskou akci? Napište nám text na email jablonecky@denik.cz, do přehledu zařadíme (plakáty neposílejte).

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřou dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech budou moci plnoletí občané ČR opět volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Na Proseči se hraje o 15 000 dolarů, jablonecké čeká postup do extraligy

Jablonec n. N. – V pondělí 23. října startuje na prosečských tenisových kurtech první halový turnaj zimního seriálu Českého tenisového svazu, Czech Indoor Futures.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení