Cyklistický tým firmy Eleven Sportswear v Jablonci funguje už deset let. Ale teprve před třemi roky se dostal na poloprofesionální dráhu. Původně se jednalo o několik nadšenců z firmy, kteří si oblíbili jízdu na kole.

Od nadšení k profi

Časem tato aktivita ale přerostla v rozhodnutí sestavit tým, účastnit se cyklistických akcí a reprezentovat firmu, resp. značku ELEVEN, pod kterou se právě vyrábí speciální oblečení nejen pro cyklisty. „Teď už systematicky podporujeme dvanáct závodníků. Pro letošní sezonu nese závodní tým název ELEVEN MERCEDES-BENZ MITA. Jak už z názvu vyplývá, velkou měrou se na podpoře týmu podílejí další titulární partneři, bez kterých by nebylo možné v takovém rozsahu závodníky podporovat. Tak jako v každé firmě, tak i v našem týmu mají závodníci svoje práva, ale i povinnost, například předkládat závodní program ke schválení, posílat pravidelné reporty ze závodů, testovat oblečení ELEVEN, pneumatiky MITAS a odevzdávat z tohoto testování protokol. Tým funguje na vzájemné důvěře a předem nastavených pravidel, neboli na celkové pohodě v týmu, což se odráží na dobrých výsledcích," ve stručnosti řekl manažer týmu Jiří Výbora. Týmoví jezdci závodí v několika cyklistických disciplínách: XC-cross country, závody na horských kolech na okruzích. Na nich firmu reprezentují dva závodníci, Michal Malík a Zdeněk Vobecký. Ti pravidelně objíždějí světový pohár.

Mají také mistry

V disciplíně XCM maratony na horských kolech, které někdy atakují i délku dvou set kilometrů a trvají v řádech několika hodin, má dokonce firma čerstvého mistra republiky ve věkové kategorii 30+, Ondru Zeleného. „Dále potom absolvujeme závody na silničních kolech, v XTEŘE: terénní triatlon jak zimní tak i letní. I tady máme několik mistrů a vicemistrů republiky Pavel Jindra, Ivana Loubková). V neposlední řadě se náš jezdec účastní závodů CC-cyklokros, což je výhradně zimní záležitost. Co se týká místa závodění, tak působíme prakticky napříč Evropou. Každý ze závodníků potom absolvuje za závodní sezonu přibližně dvacet až padesát závodů," popsal aktivity závodníků týmu Výbora.

Startují na Malorce

Sezona každým rokem začíná tréninkem v teplých krajích, nejčastěji na Malorce, což je Mekka všech cyklistů. Tam startuje příprava a od dubna pak letní sezóna, která končí v listopadu. „Každý závodník má svůj individuální program. Na několika závodech se sejdou naši profesionální jezdci a všichni ostatní firemní cyklisté. V těchto dnech už závody pro náš tým začaly a můžeme se pochlubit prvními výbornými výsledky," uvedl Jiří Výbora.

Například na Českém poháru crosscountry, kterého se zúčastnila česká špička, měl tým dva závodníky do patnáctého místa v kategorii Elite, Michala Malíka a Zdenka Vobeckého. Kategorii Masters vyhrál Ondra Zelený, který je dnes bezkonkurenční jedničkou v celé republice. Maratony dobře jezdí také jablonecký Ondra Zelený, Michal Malík nebo Aleš Strnad.

„Jsme schopní postavit velmi dobrý tým, který bude mít šest závodníků v republikové špičce a z toho ještě dva budou do desátého místa," dodal Jiří Výbora.

Zvládli také schody

V minulých dnech se zástupci teamu ELEVEN MERCEDES-BENZ MITAS zúčastnili domácího světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě a v německém Albstadtu. „Naši závodníci Michal Malík a Zdeněk Vobecký, se pohybovali za první stovkou a na světovém poháru sbírali zkušenosti do dalších závodů," informoval tiskový mluvčí týmu Michal Malík.

Tomuto závodu ještě předcházely Pražské schody, exhibiční podnik, který se jede na Starém Městě. Účastní se ho závodníci z celého světa. Také na této prestižní, zajímavé akci měla firma pět závodníků. Zajímavé na tomto podniku je to, že se koná všední den a startuje se v podvečerních hodinách.

„V této sezóně se našemu týmu daří historicky nejlépe. Dokážeme vítězit na domácích sériích závodů, a to jak na regionální tak na národní úrovni," uvedl Michal Malík.

Za rok ujedou top závodníci týmu tak patnáct dvacet tisíc kilometrů za rok. A ti, kteří to mají spíše jako hobby, určitě deset tisíc. „Pro naši firmu a pro nikoho z nás to určitě není výdělečná činnost. Bereme to jako naši reklamu a posilování naší značky a našich výrobků, které jsou určené převážně pro cyklisty. Musíme ale také sehnat mnoho sponzorů, abychom tyto aktivity mohli vůbec realizovat," vysvětlil Jiří Výbora.

Všechno má své

Profesionální cyklistika je náročný sport. Pro každou z disciplín musí závodník disponovat jinými vlastnostmi. V crosscountry převládá výbušnost, síla a dynamika, protože je to časově kratší závod. Na maratonu zase potřebují hlavně fyzičku a výdrž, jedou často i pět šest hodin. „Neobsazujeme jen kategorii silniční cyklistiky, protože ta je finančně velmi náročná," dodal Jiří Výbora.

Zboží zná celý svět

On sám o sobě tvrdí, že cyklista není a cyklistickou minulost nemá. Kolo bere jen jako svého koníčka. Přivedla ho k němu firma, kterou s kamarádem založili. Ta měla původně vyrábět pomůcky pro baseball.

Nikdy nechtěli mít žádné zaměstnance. Dnes jich mají skoro čtyřicet a věnují se výrobě nejen oblečení pro cyklisty, ale také pro atletiku, běh, běžecké lyžování, sálové sporty. V jejich pestré nabídce ale nechybí také třeba oblečení pro volný čas.

Zboží této jablonecké firmy, od nápadu až po zabalení zásilky, se rodí v moderních prostorách. A dnes už ho znají a používají zákazníci v Česku a v Evropě. Putuje za nimi totiž už do celého světa.