Dva jizerskohorské vrcholy, Tanvaldský Špičák a Buková, byly cílem běžeckého závodu, který se konal v Jiřetíně pod Bukovou. Run Music Festival spojil běh v atraktivním prostředí Jizerských hor s hudební přehlídkou. Jak nápad vznikl a jak se jej podařilo realizovat, informovala ředitelka festivalu Klára Hausmannová.

Kdy a jak se zrodil nápad uspořádat Run Music Festival?

Vyplynulo to z okolností. V místě konání závodu se tradičně již více než deset let pořádá malý hudební festival Z-fest, v rámci kterého se představují kapely z Jablonecka a okolí. Letos nás napadlo, že bychom mohli spojit tuto akci se zajímavým běžeckým závodem a využít krásné okolní přírody, která místo, kde se festival koná, obklopuje.

Co nápad přinesl pro vás, o co jste se musela starat?

Pro mne to bylo docela náročné, protože nápad se nezrodil v mé hlavě a o tom, že se ze mne stane vedoucí běžeckého závodu, jsem věděla s měsíčním předstihem. Může za to především zranění jednoho z organizátorů. Podobnou akci jsem spolupořádala poprvé, takže to byl trošku krok do neznáma, ale nakonec vše dobře dopadlo. Nicméně máme hodně nápadů na zlepšení do příštích ročníků.

Na přípravě se tedy podílel tým organizátorů?

Na přípravě se podílel malý tým lidí. Všichni takovou akci, takový závod pořádali poprvé, takže to bylo „veselé". Komplikace přineslo to, že se hlavní organizátor celé akce nemohl aktivně zúčastnit. Na místo pak ještě přijelo pár kamarádů, kteří pomohli, s čím bylo potřeba. Celkově se na přípravě podílelo kolem deseti lidí.

Co všechno bylo třeba zajistit?

Kromě toho, co člověk na první pohled nevidí, jako jsou různá povolení, jsme řešili kvalitní zdroj elektrické energie, občerstvení, také samozřejmě sponzory, mobilní toalety, fotografy… Co se týká samotného závodu, tak jsme především museli zajistit ceny pro závodníky, propagaci, webové stránky, facebook, trička, označit trať… bylo to hodně drobností.

Měli jste představu o účasti lidí, kolik, jaké věkové kategorie dorazí atd.?

Seznam přihlášených visel na webových stránkách, takže představu jsme měli. Nutno podotknout, že jsme doufali ve větší účast, ale v ten samý termín se konalo hodně jiných akcí, takže musíme být vděční za takovou účast, jaká byla.

Jak tedy sobotní akce dopadla?

Nad naše očekávání. Všichni doběhli živí a zdraví a dobře se bavili. Počasí nebylo úplně ideální, nicméně všichni závodili s nadšením. Smekám před všemi, kteří závod absolvovali, protože uběhnout 12 km s převýšením cca 750 metrů není žádná sranda. Zajímavá byla konfrontace závodníků s účastníky hudebního festivalu, kteří neběželi. Propojily se tam dva různé světy a dopadlo to dobře, závodníci i účastníci festivalu se spolu dobře bavili. I v tom je netradičnost této akce.

Tedy vše probíhalo podle představ organizátorů?

Z hlediska závodu dopadlo vše dobře, závodníci byli nadšení. Podařilo se nám dobře zvládnout koncepci závodu. První část běhu zavedla závodníky na vrchol Buková, kde na běžce čekal delší výběh sedm kilometrů s menším stoupáním. Druhá část vedla na vrchol Špičák, úsek dlouhý čtyři kilometry okořeněný přeběhem řeky Kamenice a prudším stoupáním.

Oba vrcholy mají stejnou nadmořskou výšku asi 830 metrů, takže z hlediska fyziky vykonali závodníci během na oba kopce stejnou práci a mohli si porovnat, co komu lépe sedí. Největší odměnou pro nás byl úsměv závodníků po doběhu do cíle.

Kdo vyhrál?

Absolutním vítězem se stala mužská štafeta Salomon SkiGo team ve složení Martin Hušek a Zbyšek Lhota, kteří náročnou trať zvládli v čase 57:07. Reálně vyhráli všichni, kteří doběhli. Výsledky jsou k dispozici na stránkách www.runmusicfestival.com.

Ceny pak dostali úplně všichni, takže vyhráli opravdu všichni účastníci.

A jak dopadla hudební část?

I když počasí příliš nepřálo, kapely nadšeně hrály, účastníci poslouchali a bavili se. To je pro nás nejdůležitější.

Musela jste řešit něco nepředvídaného?

Do poslední chvíle jsme nevěděli, jak dopadne přípojka elektřiny. Distributor elektrické energie nás připojil den před začátkem akce a vše tak mohlo probíhat podle plánu. Jinak musím zaklepat, že nic nepředvídatelného jsme řešit nemuseli.

Budete připravovat i další ročník?

Máme hodně postřehů a nápadů do budoucna. Do dalšího ročníku se vrhneme s vervou, aby vše proběhlo podle našich představ a závodníci i účastníci run hudebního festivalu měli stále úsměv na tváři. Akce se ale asi uskuteční na přelomu května a června.