„Hýbat se je normální, s tím by měly děti odcházet už z mateřských škol," připomněla důležitou myšlenku Jana Boučková, autorka zajímavého celorepublikového projektu Děti na startu. Je zaměřený na všeobecnou sportovní průpravu dětí od čtyř do devíti let, ale výjimkou nejsou ani děti o rok mladší či o rok starší děti. V projektu nechybí ani kluci a děvčata z Jablonecka. A v republice už mu holduje víc jak dvě stě středisek.

VYPUKLO TO V BRODĚ
Projekt se narodil v Železném Brodě. Jana je zároveň koordinátorkou projektu a radí i dalším zájemcům, kteří mají zájem se zapojit. Snaží se šířit ho nejen na Jablonecku, ale v celém Libereckém kraji. „Nejvíce středisek je v kraji Ústeckém, škoda, že Jablonecko a kraj Liberecký nebyl mezi prvními, ale jsem ráda, že se do toho postupně děti dostávají i tady u nás," řekla k projektu jeho autorka.

ČTĚTE DĚTI NA STARTU
O projektu si každý může přečíst na webových stránkách Děti na startu a na facebooku stejného názvu. „Do projektu už je v republice zapojeno přes 7000 dětí. A už i ty jablonecké zaslouží pochvalu. Především jsou to Sportovní kluby Břízky, které, v čele s předsedkyní Helenou Kolářovou a koordinátorkou projektu Jiřinou Vargovou, vzaly tento námět velmi vážně a aktivně se do něho zapojily," uvedla aktuální čísla Jana.

Ale nejsou v Jablonci dnes už samy. „Mezi účastníky je teď už několik dalších mateřských školek. Pohybové aktivity vykonávají ve své mateřské školce nebo pravidelně navštěvují tělocvičnu. A tu jim v Jablonci nabízejí, v rámci projektu, právě Sportovní kluby Břízky. „Vše je prováděno citlivě k potřebám a chodu MŠ ve spolupráci se Sportovním klubem," uvedla autorka.

ZÁSOBÁRNA PRO UČITELE
Projekt Děti na startu a s ním spojené školení je přínosem také pro pedagogické pracovníky, kteří v něm najdou velkou zásobárnu cviků a námětů pro pohybové aktivity. Školení pořádá zastřešující organizace Český svaz aerobiku a fitness Fisaf.cz v rámci akreditovaného kurzu jako další vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP). Nejedná se o specializaci na jeden nebo několik vybraných sportů.
„Projekt není o výkonnostním sportu, ale o hře a zábavě. Máme už dnes ale i několik dětí, které se, díky své pohybové připravenosti, dostaly do atletického oddílu LIAZ a rodiče nám za takovou přípravu poděkovali. A to potěší. Konkrétní zpětnou vazbu máme také třeba z oddílu gymnastiky," uvedla autorka projektu. Po pěti letech působení projektu potvrdila, že projekt funguje a splňuje původní záměr.

CO SE DOZVĚDÍ RODIČE
Díky projektu mohou rodiče u svých dětí také lépe poznat, k jakému sportu má jejich ratolest vlohy. Ne každé dítě chce totiž být, podle přání rodiče, vrcholový sportovec toho sportu, který se líbí rodičům. Je dobře, když si chlapec nebo děvče může vybrat, co chce, a hlavně, v čem se mu daří a v čem je šikovný.

„V duchu tréninkových jednotek mohou náplň projektu využívat také trenéři speciálních sportovních odvětví. Někteří si myslí, že všechno takové už dělají, ale opak je pravdou. Někdy bývá všestranná pohybová průprava velmi povrchní. Často se musejí vracet k základním prvkům, které dítě nezná a které se teď má možnost naučit právě díky projektu Děti na startu. A může to být už v mateřské škole," připomněla Jana Boučková.

OBJEDE SE BEZ PAPÍRŮ
Projekt je úspěšný v celé republice. A má ještě jednu velkou přednost. Není podmíněn složitou administrativou, která často odrazuje. „Pokud se jedná o školky či ZŠ, školní družiny nebo i sportovní kluby, stačí přihlásit středisko na webu a kopie přihlášek odevzdat ČSAE, zúčastnit se školení, které je opravdu velkou inspirací a zásobníkem pohybových aktivit.. Díky tomu také mohou střediska dosáhnout na dotaci, na trička pro děti, na svačinové boxy, deníčky sportovce, ale také na přednášky a další program, nabízený v projektu zdarma. Záleží však na tom, jak je které středisko aktivní a v jaké šíři chce projekt realizovat," informovala autorka.

„Pedagogové mohou brát DNS jako zpestření školkových i školních aktivit," připomněla Jana Boučková.
„Již v MŠ musíme děti učit, že je povinností každého z nás pečovat o své zdraví!" A jak se do projektu zapojí děti a učitelé ze základních škol?

RODIČ UŽ NENÍ TAXIKÁŘ
Je to ideální náplň pro činnost školní družiny. „Dítě si ve škole odbude i sportovní kroužek a rodiče ho nemusejí nikam převážet, nemusejí dělat taxikáře," dodala Jana Boučková.

Využít projektové aktivity mají ale možnost i učitelé tělesné výchovy, kteří v náplni hodin použijí nabízenou metodiku projektu. „Dětem se to líbí. A jak mi potvrdila kolegyně, učitelka tělocviku, nikdy jí na lavičce s omluvenkou v ruce nikdo nesedí. Začít mohou třeba s novým školním rokem.