DLOUHO ROZHODOVALI

Týden před akcí měli pořadatelé plné ruce práce. „Závodů se zúčastnilo přes stovku mládežníků. Bylo potřeba, aby měli co nejlepší podmínky. Letos nám přálo, oproti minulému roku, počasí. Ale i tak jsme chvílemi zvažovali, zda se závod uskuteční. Celý týden jsme měli co dělat, aby byly můstky dobře připravené. Sníh jsme dokonce z jednoho můstku přehazovali na druhý. A pak, protože nemáme techniku, jsme ho museli rozhrabat ručně,“ popsal úkoly před závodem předseda organizačního výboru a předseda a trenér JKL Desná v jedné osobě, Patrik Chlum.

Desenský tým reprezentovalo šestnáct závodníků. „V našem oddíle máme dvaatřicet dětí. Na těchto závodech nestartují děti do devíti let. Ty se účastní závodů na krajské úrovni,“ informoval Patrik Chlum.

MAJÍ SILNÝ DOMÁCÍ TÝM

Družstvo Desné, i když jedna z jeho nadějí, Jindra Jindříšek, byl nemocný, šance na medaile podle trenéra mělo. Nadějí na nejlepší umístění měl, jak kouč řekl před závodem třeba David Pešta, který podává kvalitní výkony především v běžecké části. Velké želízko v ohni měla Desná mezi dívkami. A toho si soupeři jsou vědomí. „Mezi mladšími žačkami jsou výborné Anežka Indráčková, Karolína Horká, Daniela Peštová, Veronika Jenšová, Anička Černá a Anička Fadrhoncová,“ vyjmenoval desenské posily Patrik Chlum.

Dvoudenní závod začal skokanskou částí. Pak čekal účastníky jen lehký oběd a přesunuli se na Příchovice, kde je čekala severská kombinace. „Ti nejmenší běželi jeden kilometr, mladší žáci dva a starší tři kilometry. Další den byly na programu opět skoky na lyžích a slavnostní vyhlášení vítězů,“ informoval hlavní organizátor. Na otázku, jak je spokojený se skokankou mládežnickou základnou, uvedl: „Počet dětí se zájmem o skoky na lyžích trochu upadá. Skoky nemůže dělat každý. K malému zájmu přispívá taky způsob financování, jaký je v našem státě ve sportu nastavený. Navíc v republice areály skokanské chátrají než aby se do nich investovalo. Když přijedeme k sousedům, vidíme, že mají můstky kvalitnější. V Německu a Rakousku mají lanovky na můstky, kde se skáče dvacet, třicet metrů. U nás děti s lyžemi šlapou nahoru pěšky,“ uvedl Patrik Chlum.

ŠLAPOU HEZKY PO SVÝCH

Nejlepší zázemí má podle něho areál v Lomnici nad Popelkou, ale i tam na ten nejvyšší můstek šlapou závodníci po svých. Kvalitní můstky jsou ve Frenštátě nebo v Harrachově. „Jsme ale rádi za to, jaký můstek máme u nás v Desné,“ zakončil úvahy nad budoucností skoků na lyžích předseda organizačního výboru a pořádajícího oddílu.

KOMU SE DOMA DAŘILO

Skoky na lyžích: žactvo 9 – 10 let: 5. Ondřej Sova. Žactvo 11-12 let: 4. Ondřej Balatka 6. Anežka Indráčková. Severská kombinace: 9 -10 let: 6. Ondřej Sova, 10. Nikola Rezlerová. Kategorie 11 – 12: 4. Ondřej Balatka, 10. Daniela Peštová.