Danny Hazan je postavou, kterou znáte z filmů se Stevenem Seagalem. Urostlý, usměvavý, během vteřiny vám ale neslyšně zlomí vaz a druhou rukou si u toho ještě napíše esemesku. Hazan cvičil v Izraeli jednotky Mossadu, je zakladatelem bojového umění Saishokido, v němž je Shihanem, neboli nejvyšším mistrem.

I Česko má toto nové umění své stoupence. Právě za nimi tento sympatický obr už jedenáct let jezdí, aby jim předával své zkušenosti a um. Deník s Danny Hazanem hovořil při návštěvě letního campu v Radimovicích u Sychrova.

Jak jste se vůbec dostal do České republiky? Trénujete přece v Izraeli, kde je vaše bojové umění doma.
Byl jsem tehdy mladý mistr a dělal jsem jeden seminář v Dánsku. Tam jsem potkal Karla (Karla Kesla, trojnásobného mistra ČR v karate, dnes trenéra – pozn. redakce) Tomu se moje lekce moc líbily. Po pár týdnech mě pozval do České republiky. Po pár seminářích absolvovaných v ČR mě Karel pojal za svého mistra na zbytek života. A už jsme spolu dvanáct let.

Izrael a ČR se asi dost liší, nejen prostředím, ale i lidmi. Jak rozdíly vnímáte vy?
Lidé tady v Čechách mají klidný život a klidnou mysl. Jsou velmi jemní, přátelští. A také trošičku žijí naivní život, pokud to mám srovnat s Izraelem. V Izraeli se dospívá rychleji, od 18 let se musí na vojnu. I duševní vývin tamních dětí je rychlejší. Ale ta nejhezčí věc na Češích je jejich lidskost a skromnost.

Saishokido je pro nás poměrně nový sport, ne každý ho zná. Co si pod ním má laik představit?
Saishokido je neustálý boj o vlastní způsob boje. Je to styl, který se vyvíjí současně s tebou. Je to styl, v němž každá otázka má více odpovědí.

Dobře, ale jak laik pozná rozdíl mezi aikidem, karatem a judem a saishokidem? Nesplývá to trochu?
Skládá se z více bojových stylů. Bereme si každý styl, učíme se ho krok po kroku a pak je zkombinujeme. Dohromady je to saishokido. V karate se třeba nesmí kopat pod pás do nohou, nemůžeš soupeře srazit na zem. V judu nemůžeš dávat údery… jsou tam limity, co smíš a nesmíš. Saishokido je umění bez limitů. Určené na ulici, na vojnu, pro sport a hlavně pro život.

Utkal jste se někdy sám se soupeřem, kdy jste saishokido musel použít?
(úsměv) V saishokidu jde o to, že když dospěješ do určitého bodu, kdy víš, že se dokážeš ubránit, na ulici už se ti většina potenciálně nebezpečných lidí vyhne. Moji studenti jsou schopni zabít člověka jako lusknutím prstu, ale v životě jsou jemní jako kočičky. Takových jsem v Izraeli vycvičil stovku. V saishokidu si sami kontrolujeme, kam až chceme zajít. Jestli chceme člověka zabít, oslepit, zneškodnit. Nejde ale o to bojovat, ale vyhnout se boji.

Nemůže být toto nebezpečné umění zneužito?
Ono se už při výcviku pozná, jestli dotyčný bude dobrý bojovník nebo nebude. Musí mít respekt k sobě i k mistrovi. To se pozná předem. Když víme, že by umění mohl zneužít, je to jeho poslední hodina výcviku.

Zažil jste to?
Jedna má nejlepší studentka, mimochodem sedminásobná mistryně Izraele, je dobrým příkladem toho, co říkám. Jiná dívka ji urazila a ona jí dala úder do břicha. Skončila v nemocnici. Na rok jsem útočnici vyloučil z týmu.
Ptala se mě proč? Ale já jí řekl, že saishokido je o sebekontrole. Když budeš mít zbraň a mít na ni licenci, také nezastřelíš někoho, když tě na ulici urazí.

Jak velké přesile byste se dokázal ubránit, kdybyste mohl saishokido použít?
(přemýšlí) Můžu zmlátit dvacet lidí a být zmlácen jedním. Záleží to na soupeři i mém psychickém rozpoložení. Vždy, když bojujeme, bojujeme z nějakého důvodu. Pochopíš to na příkladu naší země. Izrael je hodně malá země. Egypt, Jordán, Saudská Arábie, Irák a Írán, Libanon a Sýrie – ti všichni okolo nás chtějí zničit. Nemáme jinou možnost, než se jim postavit. A když víš, že jinou možnost nemáš, budeš bojovat. Když s nimi nebudeme bojovat, zabijí nás. To je naše mentalita, naše psychika.

Tuhle zkušenost Češi nemají. Tradice bojových umění tu taková není. Nemáme potřebu bojovat…
Pro bojovníka ten rozdíl neexistuje. Protože když k vám já přijedu, jednám s vámi stejně jako se svými žáky. Je jedno, kde člověk vyrůstá, v jakém prostředí. Saishokido je vhodné pro kohokoliv.