Jakub Gräf, sedmnáctiletý lyžař Dukly Liberec, dosáhl vynikajícího výsledku na 9. Zimním evropském olympijském festivalu mládeže (EYOWF) 2009 v polských Beskydech. Na trati 10 kilometrů volnou technikou obsadil druhé místo a jeho zásluhou získala Česká republika na evropské dorostenecké olympiádě svou zatím jedinou medaili.

Mladý český reprezentant přitom neměl daleko ani ke zlatému triumfu. Vítězný Fin Perttu Hyvvärinen totiž dojel do cíle s náskokem pouhých čtyř vteřin, zatímco třetí Didrik Tonseth z Norska za Gräfem zaostal o 13 vteřin.

Běžecký okruh ve Szczyrku byl kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám velice náročný a dokonale prověřil síly všech 85 účastníků. „Neustále ho zasypávaly přívaly nového měkkého sněhu, během závodu spadlo na trať snad patnáct centimetrů, a foukal nepříjemný vítr. Byla to pro každého obrovská zkouška vůle a odolnosti,“ komentoval průběh závodu spokojený otec Aleš Gräf.

Mimořádně nepříznivé podmínky však studentovi druhého ročníku libereckého gymnázia v Jeronýmově ulici paradoxně maximálně vyhovovaly.
„Před startem jsem vůbec netušil, co mohu od závodu čekat, nikoho ze soupeřů jsem neznal. Navíc mimořádně špatné počasí nevěstilo nic dobrého. Měl jsem však výborně namazané lyže a po celou dobu mi to kupodivu jelo. V cíli mi dokonce hlásili, že jsem první a možná vyhraju, ale že za mnou jede ještě jeden Fin. Ten vyrazil na trať jako úplně poslední, měl přesné informace o vývoji běhu a vítězství si už pohlídal. Škoda, čtyři vteřiny nejsou v takové slotě moc,“ zhodnotil své stříbrné vystoupení na vrcholné mezinárodní dorostenecké soutěži Jakub Gräf.

„Zajel životní závod i životní výsledek. Za úspěch bychom považovali i umístění v první desítce, ale Jakub se ukázal jako obrovský talent i bojovník,“ uvedl trenér Josef Kubica. Pikantní však nepochybně je, že Jakub dosud nikdy nezískal v závodě jednotlivců na mistrovství republiky své věkové kategorie žádnou medaili. Jeho největším úspěchem zatím byl zisk Českého poháru v minulém roce.

„Dvakrát jsem byl domácí medaili blízko, ale promazali jsme. Tak jsem si to teď vybral i s úroky. Oslava? Zaskočil jsem si ve Szczyrku do pizzerie a něco malého si schovám na závěr festivalu. A ještě něco - stejnou radost jako z tohoto stříbra mám i z toho, že jsem si tímhle umístěním vyjel místo v juniorské reprezentaci pro příští rok. To bylo moje velké přání,“ dodává skromně mladík, jemuž bude osmnáct letos 11. září a jenž uznává Lukáše Bauera. Ve Szczyrku určitě naznačil, že by se mohl vydat v jeho stopách.

V minulých ročnících EYOWF získali pro Českou republiku cenné kovy například běžci Martin Koukal a Zuzana Kocumová.