„Navštivte všechna stanoviště, vyzkoušejte si všechny sporty, získáte razítko do soutěže. A možná, že právě vy vyhrajete," taková byla pravidla soutěže pro děti i dospělé, která provázela akci Jablonecká neděle. První ročník nové sportovní události, na níž se představilo více jak třicet různých aktivit. Na přehlídce sportovních činností, které mohou v Jablonci děti navštěvovat, možná některé z nich právě našlo svého koníčka.

OCHUTNALI TAKÉ RAGBY

Někteří účastníci zalitovali, že vedle sportů neměli prostor i jiné volnočasové aktivity. Jiní obíhali od stanoviště ke stanovišti a lovili razítka, aby mohli soutěžit. Úkol byl jasný. Vyzkoušet si každý sport.

Nejen na mužské ragby, ale teď už také na děti se zaměřuje Rugby Club Griffins, který působí v Jablonci. „Od září nabíráme děti od šesti let. Trénujeme sedmičkové ragby, což je olympijská disciplína, spíše atletičtější. A to může být pro jablonecké děti zajímavé. Fungujeme od jara. Ragby v tomto regionu ještě nikdy nebylo. Nejbližší byl dosud americký fotbal v Liberci. A pro zajímavost, ragby v České republice slaví letos devadesát let," připomněl Jiří Bártl, hlavní trenér jabloneckého klubu.

ZAMÍŘILI I LASEROVKOU

Na Jabloneckou neděli se přišly podívat stovky zájemců, rodiče s dětmi, sportovci, senioři. Každý si mohl v prostoru louky za plaveckým bazénem a na parkovišti mezi městskou halou a bazénem najít budoucí vyplnění svého volného času nebo si vyzkoušet nové sporty. Biatlonisté předvedli závodní běžky a učili zájemce střílet z laserové pistole. Tenisové raketu a kouzla s ní si zase mohli všichni zkusit u stánků ČLTK Jablonec nebo TK Břízky. „Je to suprová akce. Přišla spousta dětí. Je dobře, že je ukázky třeba budou motivovat, aby se sportem začaly. My jsme představili mini tenis. Máme radost, že se u nás zastavilo hodně kluků a děvčat, kteří si se zájmem mini tenis vyzkoušeli," chválil Jabloneckou neděli Milan Hajátko, prezident ČLTK Bižuterie. Klub má své zázemí na prosečských kurtech.

ÚTOČILI NA MISTRYNI

A mydlit do rukavic mistryně světa Michaely Kerlehové, tak tomu se neubránil nikdo z kluků, kteří u stánku Iron Fighters Kickboxing klubu postávali. „Bylo u nás mnoho nadšených dětí, které, když si kick box vyzkoušeli, k nám chtějí přijít. Uvidíme, rádi otevřeme víc skupin, pokud k nám opravdu dorazí," popsala zájem o kick box trenérka, mistryně světa a reprezentantka Michala Kerlehová.

Všichni zástupců sportovních aktivit se shodli na tom, že akce je velkou příležitostí, jak dostat děti ke sportu.

VLCI MAJÍ ŠKOLIČKOU

„Budeme podobné akce určitě podporovat. Malí Vlci také potřebují nové členy. Tím, že je hokej týmový sport, potřebujeme jich víc. Ti nejmenší u nás trénují v sobotu a v neděli. Začít s hokejem mohou už od čtyř let, děvčata i chlapci. Začínají školičkou bruslení," řekl k prezentaci jabloneckého hokeje Daniel Zavadil, trenér mládeže HC Vlci a pozval tak na led zimního stadionu děvčata i chlapce.