S částečným řešením kritické situace s rekordně nízkými výkupními cenami mléka přišli regionální chovatelé dobytka. Chtějí své mléko dostávat k zákazníkům prostřednictvím svých vlastních automatů na mléko.

Současná situace, kdy farmy prodávají svůj produkt mlékárnám hluboko pod cenou výrobních nákladů, se totiž zdá být bezvýchodnou.

„Menším chovatelům by to mohlo pomoci, problém který tu máme to ale pochopitelně nevyřeší. Je to jen způsob jak obohatit trh, aby lidé začali kupovat české potraviny,“ řekl Deníku předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach.

Sám vlastní chov, který čítá sedmdesát krav a o automatu v této chvíli vážně uvažuje. „Rozhodujeme se mezi třemi dodavateli této technologie,“ do­dal.

Zatímco od mlékáren dnes chovatelé dostanou doslova „směšných“ šest korun za litr, při přímém prodeji z automatu by získali za litr korun třináct.

Otázkou však je, zda by se při této činnosti chovateli vrátila poměrně vysoká investice, která je potřeba k pořízení a provozování automatu.

„Vyjde to zhruba na půl milionu korun. Nejde totiž jen o to, koupit automat. Ten musí být samozřejmě někde pod střechou nebo alespoň pod stánkem. Přesto si myslím, že se to vyplatí, že do toho lidé půjdou. Jsou hospodyňky, které kupují surové mléko a dělají z něj jogurty, tvaroh. Z krabicového mléka pochopitelně neudělají nic, to se dá opravu jen vypít,“ podotkl Erlebach.

Automaty budou pod přísnou kontrolou

Prodávání mléka prostřednictvím automatů bude pochopitelně podléhat přísným kontrolám. Ani toho se Robert Erlebach neobává.

„Je to tak, že chovatel nesmí udělat chybu. Budou tam přísné kontroly, musí to být z ověřeného a zdravého chovu, kvalita mléka musí splňovat normy. Náš chov je v pořádku, máme kvalitní mléko, takže věřím, že to půjde bez problémů,“ řekl Deníku.

Problém s rekordně nízkými výkupními cenami mléka i obilí se stále zvětšuje a jeho řešení je v nedohlednu. Výkupní ceny jsou dnes na stejné úrovni jako před dvaceti lety, náklady však za tu dobu vzrostly až pětkrát. Ani státní dotace kritickou situaci nezachrání.

Zemědělcům každým dnem vzrůstá dluh. „Taková práce je k vzteku. Nedá se to utáhnout. Jestli se ceny mléka během pár měsíců neotočí, tak tady zemědělství asi padne,“ popsal zoufalou situaci Zdeněk Novák z Agro Bílá.

Zemědělci svou bezvýchodnou situaci řeší peticí. Ta má více než 15 tisíc podpisů a na stole už ji mají senátoři. Agrárníci požadují, aby se v ČR konečně začal dodržovat zákon o cenách.

„Žádáme narovnání cen, které by měly odpovídat nákladům. Současná situace je nezákonná,“ uvedl Robert Erlebach.

Zemědělcům leží v žaludku především obchodní řetězce. V nich totiž stát nekontroluje tvorbu cen a ty neodpovídají reálným výrobním nákladům.