„Hodnocení přihlášených firem je velmi přísné, bereme v potaz nejen regionální příslušnost, ale i vztah výrobce k ekologii, recyklovatelnost obalu, tradici, originalitu a vzhled výrobku,“ předeslala manažerka Sdružení český ráj Jitka Stránská.

A koho že mezi sebe cech oceněných výrobců přijal? Certifikát kvality a právo pyšnit se označením Regionální produkt Český ráj mají nově jednotlivci Jan Hoffmann z Bozkova, vyrábějící dřevěné hračky a Martina Baňasová ze Železného Brodu, která ručně háčkuje klobouky a čepice. Ze společností se štěstí usmálo na Pivovar Novou Paku, který vaří celkem osm pivních speciálů s vazbou na region, Jatky Lomnice, vyrábějící uzeniny té nejvyšší kvality a také turnovské Družstvo umělecké výroby Granát, které proslulo svými šperky s českými granáty.

Dohromady je nyní oceněných 26 výrobců. „Přihlásit se sice může kdokoliv, ale zatím neuvažujeme, že bychom ještě letos certifikovali někoho dalšího. Počet kvalitních výrobců není nekonečný a jednou se bude muset přestat,“ říká Jitka Stránská.

Výrobci, kteří se honosí oceněním Regionální produkt Český ráj mají sice privilegium umístit si značku na své produkty, ale zároveň mají povinnost se každé dva roky podrobit přezkoumání, jestli stále splňují přísně nastavená kritéria. „Značku můžeme jejímu nositeli odebrat, pokud by naším testem neprošel. Zatím jsme to naštěstí neučinili,“ doplnila Stránská.

Držitelem značky Regionální produkt český ráj se v minulosti stala například Malá kozí farma Kamínka z Chuchelny, která vyrábí jedinečné sýry typu žervé z kozího mléka, moštovna Lažany, specializující se na výrobu ovocných šťáv a moštů z ovoce vypěstovaného v Pojizeří nebo Pivovar Svijany, proslulý svým bohatým sortimentem piv vyráběných klasickou metodou. Mezi držiteli ocenění však nejsou jenom výrobci potravin a nápojů, ale i drobní živnostníci, zabývající se ruční výrobou. Certifikát tak obdržely také Doubravka Fišerová ze Skalan za své hrnčířské zboží, Iveta Dandová z Mnichova Hradiště, která snad jako poslední člověk v republice plete výrobky z orobince.