Velké starosti se sháněním zaměstnání mají v těchto měsících cizinci žijící na území Libereckého kraje. Na vině je pochopitelně ekonomická krize.

Firmy se totiž při propouštění v první řadě zbavují právě takzvaných agenturních zahraničních dělníků. Liberecký úřad práce navíc váhá nad udělením každého nového pracovního povolení.

„Je to jedno z krizových opatření. Každý okres k tomu přistupuje individuálně, my to máme tak, že opravdu velmi pečlivě zvažujeme udělení každého jednotlivého povolení,“ řekla Deníku ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková.

Přednost v obsazování volných míst tak v současné době jednoznačně dostávají občané České republiky.
„Je to logické, v případě, že firma opravdu nějaké volné místo vytvoří, upřednostňujeme naše lidi,“ dodala.

Není to však jediný faktor, který přispívá k tomu, že se za poslední půlrok snížil počet cizinců zaměstnaných v Libereckém kraji téměř o čtvrtinu. Dalším důvodem je fakt, že propouštění se v první řadě dotýká agenturních pracovníků. Značnou část z nich pak tvoří právě cizinci.

„Jedná se především o Slováky a Poláky, ale jsou mezi nimi také Bulhaři, Rumuni, Ukrajinci, Vietnamci či Uzbeci,“ informoval předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Právě odbory se snaží ve všech firmách ohlídat, aby při propouštění nedocházelo k diskriminaci na jedné či druhé straně.
„Čeští zaměstnanci se nás hodně ptají na to, proč nemůže firma nejdříve propustit všechny zahraniční dělníky. To však samozřejmě nejde, pokud jsou to kmenoví zaměstnanci. Hlavním hlediskem by měl být odvedený výkon, nikoli národnost. Jsme v Evropě, a pokud cizinci pracují dobře, není důvod je propouštět,“ vysvětlil Šubrt.

Podle jeho názoru je to s propuštěnými českými a zahraničními pracovníky zatím zhruba půl na půl.
Do Libereckého kraje se v posledních letech začali ve velkém stěhovat například Vietnamci. Jejich příval se však v posledních měsících právě kvůli dopadům ekonomické krize poněkud zabrzdil.

„Zaměstnavatelé je přitom hodnotili vesměs dobře. Jsou pracovití, nevýhodou však je jazyková bariéra. S Polákem se přece jenom lze domluvit lépe,“ uvedl příklad Milan Šubrt.

V průběhu minulého roku přitom nejprve cizinců, které zaměstnávaly firmy v Libereckém kraji, výrazně přibývalo. Ve třetím čtvrtletí jich podle statistiky libereckého Úřadu práce bylo téměř 10 a půl tisíce.

Pak však zapůsobila krize a v prvním čtvrtletí letošního roku jich úřad eviduje pouze něco málo přes osm tisíc. V dalším období se očekává další pokles jejich počtu vzhledem k přísným pravidlům při udělování pracovního povolení. Za poslední půlrok se situace na trhu práce v Libereckém kraji výrazně zhoršila.

Nezaměstnanost zde v současné době dosahuje 9,7 procenta, což je o šest desetin procenta více než před měsícem. Na jedno pracovní místo v kraji připadá zhruba patnáct uchazečů.

Nejlépe ze čtyř okresů je na tom ten liberecký. Zde poslední čísla ukazují na nezaměstnanost ve výši 7,1 procenta.