Ministerstvo financí zveřejnilo výzkumnou studii Vysoké školy ekonomické v Praze o výši nákladů soukromého sektoru vyvolaných daňovým systémem. Zákonná povinnost správného a včasného odvodu daní je zejména u drobných podnikatelů spojena s vysokou finanční, časovou i psychickou zátěží.
K vyvolaným nákladům na zajištění daňových povinností patří výdaje na vedení účetnictví, zpracování daňových přiznání, poplatky za tyto služby externím dodavatelům a firmám nebo náklady na vlastní zaměstnance, technické vybavení a prostory pracovišť, odborné publikace, semináře, právní služby apod.
Výzkumná studie porovnává velikost vyvolaných nákladů u soukromého sektoru na jednotlivé daně v poměru k celkovému odvodu příslušných daní do státního rozpočtu. Nejhorší poměr takto porovnávaných veličin byl zjištěn u daně z příjmů fyzických osob z podnikání.
Poplatníci této daně musí ročně na zajištění svých daňových povinností vynaložit téměř sedm miliard korun, což činní 34,4% z jejího celkového výběru a následného odvodu do státního rozpočtu. Z uvedené relativní hodnoty jednoznačně vyplývá, že rozsáhlá administrativní zátěž drobného podnikatelského sektoru je ve srovnání s celkovým výnosovým efektem daně z příjmů fyzických osob z podnikání zcela nepřiměřená.
Tato čísla byla zjištěna za období roku 2007. V roce 2008 i 2009 se administrativní náročnost spojená s drobným podnikáním dále zvyšovala. Zvýšení výdajových paušálů pro drobné živnostníky a podnikatele, které bylo v posledních dnech stvrzeno podpisem prezidenta republiky na příslušném zákoně, je proto určitě správným a potřebným krokem.