Dornfelder, jak už název napovídá, je mladou německou odrůdou. Vyšlechtil ji pan August Herold ve Státním učebním a výzkumném ústavu vinařském ve Weinsbergu v Německu křížením odrůd Helfensteiner a Heroldrebe. Helfensteiner přitom sám pochází z křížení odrůd Jakubské a Trolínské. Heroldrebe potom z křížení odrůd Modrý Portugal a Frankovka.

Dornfelder je vlastně složitý kříženec ze známých a starých odrůd, šlechtěním má nejlepší vlastnosti od svých předků. U nás byla tato odrůda zapsána v roce 2004. Období sklizně je pozdní, dovoluje to dobrá odolnost proti plísni šedé. Plodnost je vysoká, odrůda je vhodná i pro přímý konzum hroznů. Barva vína je tmavě granátová, někdy připomínající víno s přidáním hroznů barvířek. Vůně je svěží, s ovocným tóny a s nuancemi zralých vlašských ořechů a typických podtónů aronie (černého jeřábu). Chuť je harmonická, plná a mohutná, zvláště u hroznů z redukované sklizně.

Vhodnost k archivaci je střední. Svěží vína Dornfelderu se dobře hodí k těstovinám, plná vína potom podáváme k pečeným masům. Odrůda Dornfelder poskytuje možnost velkého kvalitativního rozsahu od stolních vín až k pozdním sběrům a současně umožňuje využití různých technologií k výrobě červených vín. Záhřevem drtě se dají získat velmi barevná vína vhodná ke zvýraznění barvy různých cuvée.

Rozhodně stojí za to ji ochutnat a posudit. Bývá zpestřením různých moravských vinařských soutěží.