VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se správně stanovuje výše ceny obvyklé?

Jablonecko - Odborník pro Deník: Vladimír Opatrný, předseda Okresní hospodářské komory v Jablonci a daňový poradce.

14.4.2010
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, předseda KHK Libereckého kraje a daňový poradce.Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

V současné době se vedou spory o znění zákona o dani z přidané hodnoty.

S účinností od začátku roku tento zákon nařizuje, aby se v případě slev poskytnutým osobám ve zvláštním vztahu k plátci – a mezi tyto osoby patří i osoby v pracovně právním vztahu tedy zaměstnanci – daň z přidané hodnoty odvedla nikoliv z ceny po slevě, nýbrž z ceny obvyklé.

Protože cenu obvyklá není nikde stanovena a její výši musí určit samotný plátce, vydalo Ministerstvo financí 24. února informaci o zásadách, které při jejím vymezení musíme respektovat.

Cenou obvyklou se rozumí cena, která by byla dosažena při prodeji stejného, popřípadě obdobného majetku nebo při poskytování stejné nebo obdobné služby v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni uskutečnění plnění.

Při stanovení ceny obvyklé se berou v úvahu všechny okolnosti, které mají na cenu vliv, např. snížení ceny při výprodeji sezónního zboží.

Avšak nepromítají se do ní vlivy mimořádných okolností, např. finanční potíže kupujícího či prodávajícího, přírodní a jiné kalamity.

Pokud při dodání zboží, převodu nemovitosti a poskytnutí zboží nelze zjistit cenu srovnatelného dodání, vychází se pro účely stanovení základu daně z nákladového způsobu oceňování podle zákona o oceňování majetku.

Znamená to, že cenu určíme s přihlédnutím k nákladům, které by bylo nutno vynaložit na dodání zboží nebo převod nemovitosti, v případě služby na její poskytnutí, ke dni uskutečnění zdanitelného plnění.

Informace poskytnutá Ministerstvem financí pokračuje dalším textem a je rozsáhlá. Výmluvně tak dokládá, že i úplně nová znění zákonů mají k neustále a všemi deklarovanému požadavku jednoduchosti a přehlednosti daňové legislativy nesmírně daleko. Cena, kterou za takové zákony platíme, je obvykle a stále velice vysoká.

14.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklista. Ilustrační foto.

Liberec chystá sdílení kol, na startu jich má být 60

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Železnobrodské kino žije, za více než milion opravili rozvody

Železný Brod – Před několika lety to vypadalo, že Železný Brod bude bez kina. Entuziasmus několika lidí to ale nedovolil.

V Semilech už bruslí pod širým nebem

Semily – Ještě pořádně nemrzne. Semilští ale i tak bruslí – u archivu.

Do České republiky míří orkán. Už ráno komplikoval dopravu silný vítr a sníh

Severní Čechy - Dopravu v České republice v pondělí ráno omezily především zbytky sněhu a na některých místech také silný vítr. Opatrní by řidiči měli být zejména na silnicích druhých a nižších tříd ve vyšší polohách.

Knižní tipy jako inspirace pro Ježíška

Kniha se hodí jako správný doplněk ke každé příležitosti. Ve spolupráci s Knihkupectvím a atikvariátem Fryč vám přinášíme vybrané knižní tipy. Mohou posloužit jako inspirace pro Ježíška, vždyť kniha vždy potěší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT