Sklářství a bižuterie. Dvě odvětví, která byla po staletí téměř synonymem jabloneckého regionu, dnes nejen vlivem ekonomické krize upadají v zapomnění, a to jak výrobou, tak co se týče společenského dění.

Přitom ještě před několika desítkami let se před bižuterií z Jablonecka skláněl celý svět. Přinášíme vám krátké ohlédnutí za slavnou historií a neslavným koncem sklářského průmyslu na Jablonecku.

První sklářská huť vznikla v Jizerských horách už v roce 1548. Během několika dalších desítek let začaly sklářské hutě vyrůstat na území celého dnešního Jablonecka a postupem času se významně rozšiřoval i sortiment. Například už na začátku devatenáctého století se v okrese začalo významně rozvíjet pasířství.

V roce 1880 byla v Jablonci otevřena uměleckoprůmyslová bižuterní škola. Další uměleckou školu založili o 40 let později v Železném Brodě. V roce 1948 vznikla společnost Železnobrodské sklo a o čtyři roky později pak odstartoval vznik Jablonexu.

V té době už mělo jablonecké sklářství a bižuterie celosvětový věhlas, což v šedesátých letech dokladovala účast světových celebrit na prezentacích bižuterie z Jablonecka.

Sametová revoluce v roce 1989 ale nastolila nový režim, který znamenal velké změny v obchodním prostředí. Podniky začaly přecházet pod soukromníky a spojovat se. To se nakonec stalo i s velkými sklářskými podniky v regionu, které v roce 2005 přešly pod holding Jablonex Group.

Podle mnohých byl právě vznik společnosti Jablonex Group začátkem konce. „Místním se nikdy nelíbilo, že Železnobrodské sklo přešlo pod Jablonex Group a zmizel zavedený název,“ řekl nedávno Deníku starosta Železného Brodu Václav Horáček v reakci na konec sklářského závodu v Železném Brodě.
V nedávné době už jako celek přestal fungovat i celý Jablonex Group.

Nástupce nebude, firma se po kusech rozprodává. Své sehrála ekonomická krize, konkurence z Asie a nejednotnost majitelů v tom, jak situaci řešit.