Vysoké ceny krmného obilí, které oproti loňsku vzrostly o sto procent, ženou nahoru také cenu ryb, tudíž i vánočního kapra.
Jak se shodují obchodníci, kteří tuto rybu dodávají do Libereckého kraje, lidé musí počítat s mírným zdražením.
„Obiloviny jdou neúprosně nahoru, takže se nedá nic dělat. Kilo kapra bude na trhu dražší asi o 10 procent, takže za jednoho tříkilového zaplatí lidé zhruba o 24 korun víc. Což není žádné dramatické zdražení,“ řekl manažer společnosti Fish Market, která dodává do regionu například třeboňského kapra.
Chystané zvýšení cen vánočních kaprů potvrdilo také vedení společnosti Rybářství Chlumec nad Cidlinou.

Stoupnou ceny i ostatních ryb

„Přesnou cenu jsme zatím neurčili, teprve začínáme s výlovem. Ale nebude to o moc. Mírně stoupnou také ceny ostatních sladkovodních ryb, které dodáváme hlavně do supermarketů, například štik nebo pstruhů,“ uvedl za společnost Antonín Chmelenský.

Kaprů bude dost

Jak se rybáři i prodejci shodují, spotřebitelé se nemusejí obávat, že by kapři těsně před Štědrým dnem došli. Právě probíhající výlovy naznačují, že bude živých ryb na trhu dost.
„Spotřeba kapra v naší zemi rok od roku klesá, a oproti světu je na hodně nízké úrovni. Je to škoda, protože rybí maso je zdravé,“ podotkl Antonín Chmelenský z ústecké pobočky Českého rybářského svazu. „Mladí lidé se odklánějí od tradice českých Vánoc, a dají si místo kapra raději třeba smažený sýr,“ doplnil.