V pondělí dopoledne je v malém krámku „plno“. Čtyři zákazníci si tu prohlížejí regály a nestačí se divit. „Ještě před pár týdny to tady bylo takové smutné. Teď? Jen se podívejte. Většinou chodím jen pro pečivo, dnes jsem si ale vzala na ochutnání kousek italského salámu,“ sdělila jedna z nakupujících.

Koloniál Vyskeř sídlí v budově zdejšího obecního úřadu. Obec prostory dlouhodobě pronajímá. Poslední pronájem, který skončil letos, se ale moc nepovedl. Vietnamský obchodník prostory zdevastoval. Dál se přitom snažil získat pronájem na další roky.

Jenže kolem „šla“ Renata Kašparová. Do vesnice v Českém ráji s cirka čtyřmi sty obyvateli se přestěhovala před několika roky z Prahy, kde má soukromou jazykovou školu. „Bydleli jsme v Praze na Letné, ale každou chvíli jsme projížděli republiku na kolech. Jednou jsme takhle projížděli Vyskeří, když jsme si všimli, že obec prodává pozemky na okraji vesnice. Zastavili jsme se a byla z toho láska na první pohled,“ popsala maminka dvou malých dětí.

První návštěva? Šok

Do Vyskeře začali zajíždět na víkendy, na koupenou parcelu postavili karavan a začalo se se stavbou domu. To s sebou přineslo i první návštěvu vesnického obchodu. „To byl tak trochu šok. Obchod nabízel velké množství sladkostí pochybné kvality, pár základních potravin a doslova různé hlouposti. Pokud si pamatuji, tak za ty tři roky jsem tam byla dvakrát,“ vylíčila Kašparová.

Začala proto přemýšlet, jak by se dal obchod pozvednout. Když pak obec letos vypsala nové výběrové řízení na pronájem obchodu, zpozorněla. „Ale váhala jsem, známí mě odrazovali. Inspiroval mě ale spisovatel Ladislav Zibura v knize Prázdniny v Česku. Tam vypráví o tom, jak se zastavil v prodejně v Plavech a byl příjemně překvapen kvalitou nabízeného zboží,“ zavzpomínala.

Začala sondovat terén. Nejdřív se ujistila, že na vesnici dokáže nabídnout vysoký nadstandard zboží. Stále ale nebyla rozhodnutá. „Když jsem se probudila v poslední den, kdy bylo možné podat nabídku, měla jsem jasno. Zkusím do toho jít s tím, že chci dokázat, že i vesnický obchod se dá dělat na úrovni tak jako třeba ve Francii nebo v Itálii, kam často služebně jezdím,“ zdůraznila.

Kašparová obchod převzala na začátku listopadu a začalo rychlé, ale velké uklízení a příprava. Za deset dní měla podle smlouvy otevřít. „Bylo to tady otřesné, celé ty tři roky se tady snad nevytíralo. Velký mrazák jsme ve třech uklízeli celý den,“ přiblížila nová provozovatelka. Za deset dní vypadal obchod jako ze škatulky. „I tak musíme další věci řešit za provozu. Chtěla bych třeba prodej ořechů na váhu,“ podotkla.

Vedení i obyvatelé obce jsou novým nájemcem nadšeni. „Je to úplně něco jiného. Najednou se do obchodu vrací lidi, stal se i místem setkávání,“ popsal starosta obce Vyskeř Jan Kozák.

Nabízí i luxusní zboží

Zákazníci v tomhle malém koloniálu, zastrčeném za rohem obecního úřadu, dnes nakoupí nejen klasiku jako pečivo, mouku, cukr a další běžné potraviny, ale také mnohé navíc. Obchod nabízí třeba velmi kvalitní italská vína. „Sama mám víno ráda, každým rokem jsem si kupovala krabici lahví do sklepa. Takže jsem distributory znala. Oslovila jsem je a už vína nabízíme. Ač jsou poměrně drahá, zájem o ně je. Každou chvíli nějaké prodáme. Stejně je to s dalším luxusnějším zbožím. Přijdou třeba lidé, udělají běžný nákup a k tomu si přihodí skvělou a tím pádem i drahou zmrzlinu,“ komentovala Kašparová.

Jak říká, provoz koloniálu musela zpočátku zadotovat. „Museli jsme nakoupit na sklad, který spolkl něco do tří set tisíc korun. Už po pár týdnech provozu ale víme, že provoz bude ziskový, a to přesto, že obě prodavačky pobírají nadstandardní plat. Krámku se nedotýkají ani drahé energie, topíme úsporně, největší položkou je provoz lednic a mrazáku,“ tvrdí provozovatelka.

Koloniál pořádá i různé tematické akce. Začal už při otevření, tedy na svatého Martina, kdy nabízel objednávky čerstvých hus. V těchto dnech zase lákal zákazníky na objednávku čerstvých ryb. „Zájem byl a je. Snažím se do sortimentu přidávat věci, které bych si sama koupila," podotýká Kašparová.

A jak vidí budoucnost koloniálu? „Je podzim a klientelu jsme našli. Jezdí sem i lidé z Turnova, protože tam i přes dostatek obchodů některé věci neseženou. Věřím, že přes léto a tedy turistickou sezónu obchod ještě více rozkvete. Uděláme pro to maximum. Už teď vidíme, že to jde,“ dodala nová provozovatelka Kiosku Vyskeř Renata Kašparová.