Co je to vlastně burčák? Název pochází z krásného moravského slova burčení, které představuje šumění bouřlivě kvasícího révového moštu v sudu ve vinném sklepě. Z hlediska českého vinařského zákona lze jako burčák označit částečně zkvašený hroznový mošt pocházející výlučně z vinných hroznů, které byly sklizeny a zpracovány na území České republiky.

Termín částečně zkvašený hroznový mošt definují předpisy EU jako produkt získaný kvašením hroznového moštu se skutečným obsahem alkoholu vyšším než 1 % objemové a nižším než tři pětiny celkového obsahu alkoholu.

Ve své podstatě je burčák meziproduktem při výrobě každého vína. Dle vinařského zákona lze burčák nabízet k přímé konzumaci mezi 1. srpnem a 30. listopadem kalendářního roku. Při prodeji musí být spotřebitel informován o tom, že se jedná o burčák a kdo je jeho výrobcem. Burčák je specialita zejména Čech a Moravy, případně sousedního Rakouska, kde se prodává pod označením sturm. V jiných zemích se pije spíše výjimečně. Jako burčák nelze označit produkt, jehož hrozny nepochází z území České republiky.

Stejně jako u vína je pro kvalitu burčáku určující odrůda a vyzrálost hroznů. Kvalitní burčák v nejlepší fázi tzv. vrcholného kvašení obsahuje 4 - 6% obj. % alkoholu a vyznačuje se harmonickým poměrem cukrů a kyselin. Optimální fáze ke konzumaci záleží samozřejmě také na chuťových preferencích každého zákazníka. Někdo má v oblibě sladší burčák s vyšším obsahem nezkvašeného cukru, jiný už více prokvašený s vyšším obsahem alkoholu.

Na ten správný okamžik, kdy je v burčáku nejlepší poměr obsahu cukru, alkoholu, má příjemné ovocité aroma, je plný bublinek a je ve vrcholná fáze kvašení, vydrží však vinaři čekat i dlouho do noci. Burčák v nejlahodnější fázi kvašení je výjimečným zážitkem, spojený mimo jiné s jedinečností okamžiku a není lepšího prostředku k dobré náladě a k pocitu příjemné euforie.

Kvalitní burčák je velmi zdravým nápojem - obsahuje velké množství vitamínů a dalších složek a kvasinek, které mají v sobě komplex vitaminu B. Působí velmi příznivě na trávící ústrojí a přispívá k vyčištění organismu. Říká se, že by se jej mělo každoročně vypít minimálně tolik, jaké máme množství krve.

Vzhledem k tomu, že burčák je náročný na přepravu, skladování a správný okamžik konzumace, je nejlepší jej nakupovat přímo ve sklepě u vinaře. Kromě vychutnání tohoto nápoje poznáte osobnost vinaře, sklep a vůbec vinařský kraj.

Je zřejmé, že jezdit přímo do vinařské oblasti není vždy možné, proto doporučujeme kupovat burčák také v zavedených vinotékách. Dobrý obchodník, který prodává burčák, musí pečlivě dbát na hygienu a kulturu prodeje. Samozřejmostí je informace o odrůdě hroznů, ze kterých je burčák vyroben, původu hroznů (tj. vinařská oblast, podoblast, obec) a výrobci, který burčák vyrobil. Pro Jablonečany nabídku připravil také Dům vína.

Letos se stávají hitem odrůdové burčáky a ochutnávání zralých hroznů moštových odrůd. Milovníci dobrého vína se tak učí poznávat oblíbené odrůdy od vinohradu až po víno z láhve.

Příště si řekneme něco o tom, jak se pozná dobrý burčák.