Strategickým zákazníkem pro Českou Mincovnu je Česká národní banka (ČNB), pro níž v Jablonci razí české oběživo a pamětní mince z drahých kovů. Za zakázky pro ČNB však zdaleka už neutrží tolik co v minulosti.

Ražba eura pro Českou republiku je zatím v nedohlednu. Na druhou stranu to ale netlačí majitele České Mincovny k rychlejšímu hledání místa pro stavbu nového provozu, který bude splňovat náročnější požadavky evropské banky na bezpečnost.

„Letošní objednávky jsou z naší strany poměrně nízké,“ potvrdil Tomáš Hládek, ředitel obchodní sekce a platebního styku ČNB. Zatímco loni odebrali 85 milionů kusů mincí, v tomto roce jich bude jen 51 milionů. V dobách platnosti hliníkových drobných tato čísla přesahovala 100 milionů.

Razit v Jablonci budou letos jen to, co centrální banka nemá dostatečně v zásobách. Dvacetikoruny, koruny a dvoukoruny, „K tomu pak čtyři emise stříbrných dvousetkorun a dvě emise zlatých mincí s nominální hodnotou pět tisíc korun,“ doplnil Hládek s tím, že zlata tu zpracují 207 kilo a stříbra 1440 kilo.

Mezi investory ale i sběrateli se začíná poměrně razantně snižovat zájem o zlatou produkci. Investičních zlatých kilovek se prodala z minulé plánované stokusové emise jen polovina. „Jen to znamenalo v našich tržbách propad padesát milionů,“ poznamenal ředitel České Mincovny Radek Šulta. Prořídl také seznam těch sběratelů, kteří pravidelně nakupovali celý emisní plán mincovny.

Celkem loni tržili 406 milionů, což znamenalo zisk 57 milionů korun. O rok dříve vydělali o 20 milionů více. To se pochopitelně nelíbí akcionářům. V mincovně proto mění strategii a zavádějí řadu novinek nejen pro sběratele.

Pro movité zájemce rozšiřují sortiment investičního zlata, se kterým dříve neobchodovali. Fenomén poslední doby – cihly a cihličky – zařadili do nabídky letos na jaře. „Zájem nás překvapil. Jsme puncem spolehlivosti a bezpečnosti,“ dodal Tomasz Surdy, obchodní ředitel mincovny.