Zájem o tradiční dřevěné hračky z Jizerských hor přitom v posledních letech stoupá. Je to o to cennější, že v minulosti v téhle kategorii většinou vítězili výrobci zahraniční. Soutěž o hračku roku vznikla před několika lety a má spotřebiteli pomoci orientovat se v nepřeberném množství výrobků a poradit s optimálním výběrem hraček.

Do soutěže se vybírají nejprodávanější hračky od tří hlavních prodejců na českém trhu, letos vybírala porota ze 129 hraček od 24 výrobců. Ocenění se rozdávala v 11 kategoriích, absolutním vítězem čtvrtého ročníku se podle www.hrackaroku.cz stala hra Activity Original 2 od pražské firmy Piatnik.

V Jizerských horách má výroba hraček více než stoletou tradici. Továrnu v Albrechticích založil v roce 1908 Johann Schowanek. Za první republiky, v dobách největšího rozmachu, zaměstnávala až 1 300 lidí, dnes jich tam pracuje kolem 200. V 50. letech se pod názvem TOFA začal podnik věnovat také výrobě pianinových a klavírních mechanik. Od roku 1993 je společnost v soukromých rukou a podniká pod značkou Detoa.

Jen samotná výroba podnik už dávno neživí před několika lety se otevřel turistům. Vybudování zázemí, obchodu, kavárny a kreativních dílen stálo zhruba tři miliony korun, zájem ale roste letos tam čekají kolem 25 000 návštěvníků. Otevření továrny pro turisty rozšířilo nabídku pro návštěvníky Jizerských hor. Na tržbách společnosti, které loni překročily 90 milionů korun, se příjmy z turistiky podílely jen zhruba z 1,5 až dvou procent. Kreativní dílny musí firma dotovat.

„Je to pro nás hlavně reklama, která zvyšuje povědomí o továrně a její produkci," vysvětlil majitel společnosti Jaroslav Zeman.