Cena nafty na čerpacích stanicích jak v celé republice, tak také v Libereckém kraji, stoupá vzhůru.
Zatímco ještě před 14 dny podle společnosti pro platební karty CCS byl litr nafty v průměru o jednu korunu levnější než litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95, nyní se rozdíl mezi naftou a naturalem snížil na padesát haléřů. „Nafta se v posledních dnech zvedla dokonce prudce,“ potvrdil mluvčí CCS David Sroka.

Někde stojí benzin stejně jako nafta

Podle odborníků za zdražováním nafty stojí blížící se zima. Její spotřeba v zimním období stoupá, neboť se používá i jako palivo na vytápění do kamen. Po naftě stoupá poptávka, a s ní i její cena.
V Libereckém kraji se už včera našla čerpací stanice, která prodávala litr nafty za stejnou cenu jako natural.
„Ano, nafta šla hodně nahoru. Natural 95 máme nyní za 30,50 korun, a za tuto cenu prodáváme také litr nafty,“ uvedla obsluha z čerpací stanice Shell na Žitavské ulici v Liberci.
U stejné značky v Příšovicích drželi ještě včera rozdíl mezi naturalem a naftou ve výši jedné koruny. Natural prodávali za 30,70 Kč, naftu za 29,70 Kč.

Nejlevněji je na Českolpsku

Ceny benzinu zatím stagnují i proto, že koruna na světových trzích vůči dolaru posiluje. Zřejmě ale současné ceny nevydrží dlouhodobě. Minulý týden totiž ropa na světových trzích překročila hranici 90 dolarů za barel.
Nafta i benzin se podle společnosti CCS tuto středu 24. října prodávala v celé republice zhruba za stejné peníze jako v Libereckém kraji.
V kraji činily průměrné ceny naturalu 29,94 Kč, nafty 24,49 Kč, v republice byl benzin za 29,08 Kč a nafta za 29,95. Z Libereckého kraje lze benzin i naftu nejlevněji nakoupit v okrese Česká Lípa. Zde stál natural 29,65 korun,nafta 29,27.
Tradičně nejdražší jsou benzin i nafta v okrese Liberec. Na Liberecku mohli motoristé natankovat litr naturalu v průměru za 30,13 korun, naftu za 29,64 Kč. Druhou příčku z okresů drží po Liberecku Semilsko, kde se dá koupit litr naturalu za průměrnou cenu 30,08 korun a litr nafty za 29,54 korun. O něco levnější jsou pohonné hmoty na Jablonecku, kde natural motoristé koupí za 29,84 Kč a naftu za 29,48 korun.
Ceny pohonných hmot v republice letos rostly od poloviny února, kdy se za natural i naftu platilo kolem 26,30 za litr. Přes 30 Kč se ceny přehouply v polovině května. Od poloviny prázdnin pozvolna klesaly. Nafta ale od počátku září, kdy byla zavedena povinnost přimíchávat do paliva biosložku, zdražila o 70 haléřů. Únorové ceny se ale podle analytiků v brzké době nevrátí.