Firmy často nemají na výběr a kvůli nedostatku zakázek prostě musejí činit úsporná opatření. Propouštění by však vždy mělo být až tím posledním možným řešením. Na to, zda výpovědi probíhají podle zákona, dohlíží především odbory. Na otázky Deníku proto v rozhovoru odpovídal krajský předseda Asociace samostatných odborů v Liberci (ASO) Milan Šubrt.

Jak vypadá současná situace ve firmách, na co je z vaší strany nutné dohlížet?
Je logické, že za současné situace musí zaměstnavatelé propouštět častěji než za normálních okolností. V mnoha případech se však snaží propouštět zaměstnance takovým způsobem, aby na tom pokud možno co nejvíce ušetřili.

Jakým způsobem to dělají?
Pokud nějakým způsobem dotlačí zaměstnance k tomu, aby podepsal dohodu o ukončení pracovního poměru, ušetří celkem pět platů. V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů totiž náleží pracovníkovi dvouměsíční výpovědní lhůta a odstupné za tři měsíce.

Jak je možné, že lidé dohodu podepíší, když je to pro ně tak nevýhodné?
Nefér zaměstnavatelé si pozvou zaměstnance po jednom do kanceláře, jsou na něj třeba tři, dostávají ho pod enormní psychický tlak. Většinou lidé tomuto tlaku podlehnou a podepíší.

V souvislosti s takovým jednáním jsme nedávno psali o kauze ve firmě CiS v Novém Městě pod Smrkem a společnost se proti tomu razantně ohradila. Jaký je váš názor na tuto věc?
Dobře znám situaci v této firmě, protože s tamními zaměstnanci jsem v kontaktu. Jsem přesvědčen, že firma využívá ekonomické krize k tomu, aby se zbavila nepohodlných lidí, což jsou v tomto případě členové našich odborů. Právě tam se nutí podepisovat dohody. Nejhorší je, že zaměstnankyně, které jsou obětí tohoto jednání, patří svým výkonem mezi ty nejlepší.

Máte podobné problémy i v jiných firmách?
Ano, máme různé problémy, ale pravda je, že konkrétně tohle nás v současné době tíží nejvíce. Společnost CiS si ve firmě založila své vlastní odbory, které jsou složené z vedoucích pracovníků. To je skutečná rarita v rámci celé republiky a abych se přiznal, hlava mi to nebere. Celkové jednání této společnosti je problematické, protože vedení téměř nekomunikuje se svými zaměstnanci ani s námi. U ostatních firem je běžné, že sami vyvolávají jednání, sami chtějí komunikovat a sdělovat svým lidem veškeré informace. Tady mi to však přijde jako kdyby vedení záměrně nechtělo, aby běžní zaměstnanci cokoli věděli.

V souvislosti s tímto případem jste hovořil také o setkání s německým velvyslancem, jelikož firma má německého majitele.
Je to skutečně tak, chceme si s ním o tomto problému promluvit. V současné době ASO upřesňuje termín schůzky s německým velvyslancem.