VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daňové osvobození částek vynaložených na odborný rozvoj zaměstnanců

Jablonec nad Nisou - V novém znění zákona o daních s příjmů jsou od daně z příjmů ze závislé činnosti (daně ze mzdy) osvobozeny částky vynaložené zaměstnavatelem na úhradu výdajů spojených s odborným rozvojem zaměstnanců a rekvalifikaci, související s předmětem jeho činnosti. Toto osvobození se však nevztahuje na částky vynaložené na zvýšení kvalifikace zaměstnanců a na příjmy plynoucí zaměstnancům v této souvislosti jako mzda, plat, odměna nebo náhrada za ušlý příjem.

17.12.2007 1
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, daňový poradceFoto: DENÍK/Lenka Střihavková

Daňový zákon přebírá terminologii nového zákoníku práce, který v paragrafech 227 – 235 vymezuje odborný rozvoj zaměstnanců jako zaškolení a zaučení, odbornou praxi absolventů škol, prohlubování kvalifikace a zvyšování kvalifikace.


S ohledem na to, že osvobození se nevztahuje na částky vynaložené na zvyšování kvalifikace, nabývá na významu vymezení tohoto pojmu. Za zvýšení kvalifikace se považuje změna hodnoty kvalifikace (její získání, zvýšení nebo rozšíření). Většinou se jedná o různá školení, studium nebo jiné formy vzdělávání, které je ovšem v souladu s potřebou zaměstnavatele. Zaměstnanci po dobu zvyšování kvalifikace přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu, který se posoudí jako příjem ze závislé činnosti a jako mzda se zdaní včetně všech souvisejících odvodů.


K vymezení podmínek pro zvyšování kvalifikace zaměstnance je vhodné uzavřít mezi ním a zaměstnavatelem tzv. kvalifikační dohodu.


Prohlubováním kvalifikace u kterého příslušné výdaje hradí zaměstnavatel, se rozumí její průběžné doplňování, udržování a obnovování, kterým se nemění jeho podstata a které umožňuje zaměstnanci vykonávat výkon práce sjednaný v pracovní smlouvě. Prohlubování kvalifikace se považuje za výkon práce, za který náleží zaměstnanci mzda nebo plat a jak již bylo uvedeno, výdaje na ní hradí zaměstnavatel.

17.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Živý Betlém

Brodem opět projde živý betlém, již sedmý rok po sobě

Policie. Ilustrační foto.

Srazil dívku, od nehody ujel.Teď ho hledají policisté

V Drážďanech už chystají vánoční cirkus

Drážďany – Nejbližší německé velkoměsto nehostí v adventním čase jen proslulé vánoční trhy. Přes dvacet let se zde na sklonku adventu otvírají brány netradičního vánočního cirkusu.

ANKETA: Hlasujte o nejúspěšnějšího sportovce Jablonecka za rok 2017

Jablonecko – Letos poprvé můžete hlasovat také on line. Vystřižený kupon má hodnotu 10 bodů, 1 hlas = 1 bod.

Až do soboty máte možnost navštívit tradiční Vánoční trhy v Jablonci

Jablonec n. Nisou – Až do soboty se konají v centru Jablonce tradiční Vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. 

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT