Jako podnikatelský nápad přivedla myšlenku pracích papírků před necelým rokem. A rozšířila ji – inspirací byly i jisté těžkosti s neskladnými krabicemi pracích prášků v malých koupelnách a odhodlání omezit spotřebu jednorázových plastových obalů, pokud jsou tyto prostředky baleny do nádob z umělé hmoty. Hledání vhodného výrobce a dodavatele, který by splňoval technologické a kvalitativní požadavky, trvalo zhruba rok. Našel se až v daleké Číně. Měsíce pak zabralo testování.

„Jóga je skvělá prevence pro tělo i duši. Zaměřuje se na zklidnění a na práci s dechem a tělem,“ říká lektorka Marie Crlíková.
Jóga jako vášeň. Moje energie nabrala pořádné grády, míní lektorka

„Studuji na Technické univerzitě v Liberci, konkrétně specializaci průmyslové inženýrství. Prakticky každý den mám tedy možnost konzultovat problematiku s odborníky z oboru výroby a zpracování textilu. Kvalita produktu je přitom pro mě na prvním místě,“ zdůrazňuje mladá podnikatelka s tím, že jedním z cílů její společnosti s ručením omezeným je do budoucna také vlastní výroba pracích papírků. Firma má web ecohaus.cz a sídlí v Liberci.

Za jeden z prvních úspěchů Petry Doubkové v tomto směru lze označit fakt, že mezičasem je už držitelkou ochranné známky pro Evropskou unii.

Úspěch dává křídla

Výrobek představila veřejnosti vloni na podzim v soutěži nových projektů, kterou organizovala Technická univerzita v Liberci – a Petra Doubková zvítězila. Projektu si dále všimly dva prestižní akcelerátory, jak se v odborné mluvě říká institucím pomáhajícím podnikatelům začátečníkům. Jedním z nich byl program Start it @ČSOB. K odborné stránce nápadu dodejme, že papírky obsahují šest složek potřebných k praní, jako jsou například dodecylsulfát sodný, zeolit a alkohol cl2-15.

Již sedmnáct let je na trhu s potřebami pro chovatele koček firma kocicistromy.cz ze Šumperska. Rodinná firma z podhůří Jeseníků má vlastní vývoj a dílnu s mottem „Plnit kočičí sny“
Kočičí strom jim obrátil život naruby. Manželé nyní s věcmi pro kočky podnikají

Funkční vlastnosti výrobku jsou pozoruhodné. „Papírek se během několika vteřin mění v gel, který prádlo dokonale vypere. Rozpouští se i při velmi nízkých teplotách a také v režimu rychlého praní. Funguje na černé, barevné i bílé textilní výrobky,“ uvádí Petra Doubková, jinak rodačka ze Slaného, která se do Liberce přistěhovala s maminkou jako jedenáctileté dítě.

Petra Doubková začala rozvíjet myšlenku tzv. ekologických pracích papírků v projektu, kterému se teď už věnuje naplno.Petra Doubková začala rozvíjet myšlenku tzv. ekologických pracích papírků v projektu, kterému se teď už věnuje naplnoZdroj: se svolením Petry Doubkové

Mladá podnikatelka si zakládá na udržitelnosti a ekologii. Obal je opětovně použitelný a neobsahuje umělou hmotu. Významná je i estetická stránka věci. Krabička na prací papírky se vyznačuje poutavou grafikou, která výrazně kontrastuje s podobou „konkurence“.

Na financování projektu dosud padly všechny vydělané peníze i úspory. První vnější finanční injekce přišla na přelomu let 2021 a 2022 při úspěšné crowdfundingové kampani na serveru www.hithit.com, kde si zákazníci objednali prací papírky za téměř 463 tisíc korun.

Korunka ke korunce

Díky této skutečnosti se její společnost zařadila mezi dvě procenta nejúspěšnějších. Dodejme, že cizím slovem crowdfunding se označuje speciální způsob získávání kapitálů v malých objemech od většího počtu jednotlivců. Prací papírky si tehdy koupilo téměř sedm set zájemců, tedy fakticky patronů projektu, kteří Petře Doubkové věřili už v ověřovací fázi.

Sochař a designér Martin Chmelař ze Zadní Třebaně.
Sochař vytváří designové urny. Lidé si je pořizují ještě před svou smrtí

Momentálně už běží druhá kampaň Petry Doubkové na stejném serveru, která potrvá do prvního března 2023. Mladá podnikatelka věří, že druhé kolo jí vynese šest milionů korun. Společnost zatím nemá zaměstnance, jenom skupinu spolupracovníků.

A co by Petra Doubková vzkázala lidem, kteří by chtěli také samostatně podnikat? „Důležité je nebát se. Mně osobně pomohlo, že jsem do toho skočila po hlavě a pořádně zariskovala. A kdy jindy by měl člověk takto postupovat, než když je ještě mladý a nemá rodinu ani závazky?“, táže se řečnicky.