„Nemocenský lístek musí člověk do sedmi dnů po ukončení pracovního poměru donést poslednímu zaměstnavateli. Tohle je často problém, protože to málokdo ví,“ říká odborník, předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt. Člověk však v té době již není zaměstnancem firmy a ani není hlášen na úřadu práce. Nemocenskou za prvních čtrnáct dnů nemoci mu tak nemá kdo proplatit.

Ze zákona totiž hradí prvních čtrnáct dní nemoci zaměstnavatel a až od patnáctého dne tuto povinnost přebírá okresní správa sociálního zabezpečení. „Lidé by se měli zachovat tak, že když ukončí pracovní poměr, tak se hned druhý pracovní den musí zaevidovat na úřadu, právě pro tento případ,“ podotýká Šubrt.

Potom když další den náhodou onemocní, donese lístek na úřad práce a rovnou dostává dávky od státu. Odbory znají z poslední doby hned několik případů, kdy to lidé podcenili a za prvních čtrnáct dnů nedostali vůbec nic. „Pro lidi je to potom rána, když musejí zaplatit složenky. Chce to neváhat, neodkládat to a jít hned na úřad,“ uzavřel liberecký odborář.