izerské hory – Vynikající sněhové podmínky v Jizerských horách zvýšily zájem nejen cizinců ale i našich turistů o pobyt na horách. Exponované jsou zejména termíny prázdnin. Někdo čeká s odjezdem na poslední chvíli, jiní plánují dlouho dopředu. Rozhodujícím faktorem nemusí být vždy cena.

„Vybrali jsme si pro dovolenou první týden v únoru. Musím si kvůli kolegům v zaměstnání volno naplánovat,“ řekla Božena Kořínková, která si s kamarádkou a vnoučaty užívá sněhu v Hraběticích. Lokalitu a ubytování hledali už před začátkem zimní sezony přesně podle svých požadavků.

„Vhodné svahy pro předškoláky k výuce lyžování s instruktorem, příjemné místo na procházky, dobře dostupné autem pro řidičku, večerní klid na spaní pro děti, hrací koutek a plní servis,“ popsala nároky Kořínková. To vše našli v penzionu a apartmány Heidi. „A jako bonus nám dojednali i hezké počasí zkraje týdne,“ směje se.

Současně potvrdila, že zájem o možnost stravovat se z vlastních zásob rozhodně nepreferují. „Možná tak svačinu dětem, nebo si odpoledne uvařit v kávu, ale víc nic. To pak není dovolená, to jsme mohli jet na naši chalupu,“ vysvětlila Kořínková.

Není sama, kdo nehodlá na horách vařit. „Nemám letos jediné klienty, kteří by si neobjednali snídaně a večeře s tím, že využijí kuchyňky v apartmánech,“ uvedla Jana Koucká, majitelka rodinného penzionu v Bedřichově.

Noví zájemci se podle ní zajímají jako první o volný termín a teprve pak o cenu. Stálí návštěvníci, nebo ti na doporučení, o nabízeném standardu a vybavení pro rodiny s dětmi vědí.

Koucká ale upozornila na zajímavé rozdíly, které se začaly objevovat. „Němci, které tu teď máme, si u večeře řeknou o skleničky a dětem rozlijí přinesenou limonádu. Češi jsou proti nim zlatí hosté,“ vysvětlila podnikatelka. Rozhodně není jediná, kdo se s podobným případem setkala.