Rozbité silnice, chybějící kanalizace, anebo třeba chátrající kulturní památky – to jsou nejčastější problémy, které sužují nejmenší obce v Libereckém kraji. Jenomže obce hospodaří s tak miniaturními rozpočty, že si o větších investicích jejich starostové mohou nechat jen zdát.
Situaci chce nyní napravit Liberecký kraj. Náměstek hejtmana pro rozvoj venkova
Radim Zika navrhl, aby na své projekty dostávaly z krajského programu rozvoje venkova malé obce až 80 procent. Dosud mohly z celkové sumy na dané investice získat jen do 50 procent.
Obce do 300 obyvatel by tak mohly získat dotaci až do 80 procent uznatelných nákladů. Obce od 300 do 1000 obyvatel získají dotaci až 65 procent a větším obcím do 2000 obyvatel zůstane podpora poloviční.
„Zvlášť pro malé obce, jako je třeba Janův Důl s rozpočtem kolem 900 000 korun, je velmi těžké najít peníze na investiční akce, jako jsou opravy silnic, údržba zeleně a podobně,“ vysvětlil Radim Zika.
Někdo už dva roky nedostal nic
Mnohé obce by ale byly vděčné i za to, kdyby z programu rozvoje venkova dostaly na své projekty aspoň těch 50 procent nákladů. Například Jílová u Držkova se 195 obyvateli už dva roky nezískala z programu ani korunu.
„Měli jsme připravenou investici, ale protože jsme z kraje nedostali po dva roky nic, museli jsme ji odložit. Potřebovali jsme rekonstruovat kotelnu v kulturním domě,“ podotkl starosta Jílového Pavel Kopal. „Hospodaříme ročně se sumou 1 200 000 korun, na větší investice nemáme. Přitom bychom potřebovali také dokončit silnici a opravit pomník z 1. světové války,“ dodal.
Bez dotací kraje se musela obejít také například Bystrá nad Jizerou na Semilsku, ve které žije 116 obyvatel.
„Kdyby návrh na proplácení 80 procent nákladů prošel, moc by nás to potěšilo. Nejlepší by ale bylo, kdyby dotace pokrývala investice ze 100 procent,“ řekla starostka Bystré Libuše Hadincová. „Nejvíc bychom potřebovali peníze na opravy obecních cest. Ty jsou v dezolátním stavu,“ doplnila.
Návrh náměstka Ziky se zamlouvá všem. Jak ale upozornil starosta Skalky u Doks Stanislav Novák, nejmenší obce by také uvítaly, kdyby jim někdo pomohl se sepsáním projektů.
„Velká města mají na to, aby si zaplatila sílu, která jim projekt vypracuje. My ne. Hospodaříme ročně asi s jedním milionem. Z toho větší investice nezaplatíme. A to bychom třeba potřebovali vybudovat kanalizaci,“ zdůraznil starosta.
Paseky nad Jizerou potřebovaly také postavit nová parkoviště pro turisty. „Vyšší dotace by byla fajn. Největší naší bolestí jsou rozbité silnice,“ řekla starostka Hana Růžičková.
Na investiční a neinvestiční projekty obcí měl kraj letos 15 milionů korun a další peníze mohly obce čerpat na vodohospodářské projekty.
„Celkem ročně na podporu rozvoje venkova rozdělíme kolem 50 milionů korun, potřeba je ale mnohem větší,“ dodal náměstek hejtmana Zika.