Malebná obec v Podkrkonoší Bozkov, proslulá dolomitovými jeskyněmi, zabodovala v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2007. Poté, co obec zvítězila v krajském kole a postoupila do celorepublikového klání, získala mimořádné ocenění za rozvoj turistických služeb. Výsledky soutěže budou vyhlášeny 16. listopadu ve vítězné Vesnici roku 2007 – Havlovicích v Královéhradeckém kraji.
„Tuto cenu jsme dostali už podruhé. Poprvé to bylo před deseti lety. Ocenění nás těší o to víc, že tehdy byla soutěž teprve v plenkách, kdežto dnes v ní vládne velká konkurence,“ podotkl starosta Bozkova Stanislav Doubek.

Porotce zaujal upravený vzhled

Počátky obce na Semilsku, která leží vysoko nad údolím říček Kamenice a Vošmendy, sahají do 14. století. Porotci soutěže ocenili bohatý kulturní, sportovní a společenský život, kterým se Bozkov reprezentuje v širokém okolí. Jak uvedla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Miroslava Tichá, při předávání cen zazní z úst poroty také to, že obec v současné době oslovuje místní obyvatele i návštěvníky upraveným vzhledem.
„Proslulé dolomitové jeskyně, barokní kostel s vyhlídkou do širokého okolí od Krkonoš až po Český ráj, v obci se nachází mnoho památek lidové kultury, což nenechá návštěvníkům zapomenout na tento krásný kout naší vlasti,“ zdůraznila za porotu atraktivitu Bozkova Miroslava Tichá.
Druhé místo v soutěži vybojovala obec Kondrac ze Středočeského kraje na třetím se pak umístila obec Suchá Loz, ležící ve Zlínském kraji.
Soutěž se snaží vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjet i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci. Vyhlašovateli soutěže jsou ministerstvo pro místní rozvoj, spolek pro obnovu venkova, svaz měst a obcí a ministerstvo zemědělství.
Mezi hodnotící kritéria patří například také, jak bohatý kvete v obci společenský život, jak se zde daří podnikání, anebo jakými službami pro občany se může konkrétní obec pochlubit. Porota, která letos objela 13 obcí, vítězů krajských kol, si také všímá toho, jak se daná obec stará o veřejná prostranství s přírodními prvky a jak pečuje o krajinu.
Soutěž si klade za cíl ukázat rozmanitost a pestrost života mimo město a zvýšit prestiž a význam venkova.
„Podařilo se nám zachránit mateřskou i základní školu, jimž hrozilo zrušení. Teď jsme rádi, protože dětí přibývá a my máme školu i školku tak na deset let plnou. Zvelebili jsme hřbitov, vybudovali cesty a parkoviště u jeskyní. Nezahálíme, všude, kde cítíme nějakou korunu, jsme nějak zaháknutí. Pomáhají nám nejen dotace, ale i sponzoři, kterých máme kolem čtyřiceti,“ doplnil starosta Bozkova Stanislav Doubek.