Už teď podle vyjádření Petra Čecha, ředitele franschisingu, Mexx Reality jedná o možnosti otevřít pobočky v dalších krajských městech.
Malé regionální realitní kanceláře v Libereckém kraji mohou ovšem podobné obří společnosti s velkým majetkem ohrozit. Velké celorepublikové realitní společnosti mají totiž finanční zázemí na to, aby vykupovaly nemovitosti a pozemky ve velkém, a přitom je hned neprodaly. Pozemky a nemovitosti pár let drží ve svém vlastnictví, pronajmou je a k prodeji je nabídnou až za několik let.
Tím, že podobné obří realitky skoupí značnou část realit, určí si později při prodeji samy jejich cenu, a tak vlastně diktují ceny celému trhu podobně, jako když hypermarkety ovlivňují ceny základních potravin.
„V Libereckém kraji nyní působí zhruba stovka realitních kanceláří. Velká část z nich jsou malé společnosti, které vznikly v regionu a mají jen třeba dvě pobočky. Ty samozřejmě nemají peníze na to, aby skupovaly reality ve velkém, držely je, a tak si vytvářely vlastní nemovitostní fond,“ řekla spolumajitelka jedné z menších realitních kanceláří na Liberecku, která si přála zůstat v anonymitě, ale redakce její jméno zná. „Na druhé straně je pravda, že trh je potřeba trochu pročistit, aby zde zůstaly jen realitky, které mají dobrou pověst a u nichž se klient nemusí bát, že by přišel o své peníze,“ dodala.
O Liberecko se začaly zajímat i ostatní velké realitní společnosti. Podle Jana Kubánka, ředitele liberecké kanceláře Mexx Reality, to je způsobeno atraktivností libereckého regionu, dobrým dopravním spojením s hlavním městem, a také poměrně strmým růstem cen realit.
„Dva měsíce po otevření pobočky jsme se dostali na druhé místo v rámci regionu v počtu nabídek nemovitostí,“ upřesnil za libereckou pobočku Mexx Reality Jan Kubánek.
Pro klienty zavedla společnost bezplatnou telefonní linku, a k tomu jim nabízí právní či hypoteční servis nebo také komunikaci s katastrálním úřadem.