V Libereckém kraji podle nejnovějších informací úřadů práce stále firmám chybějí stovky zaměstnanců, které se podnikům nedaří sehnat už mnoho měsíců. Nedostatek pracovních sil tak zpomaluje například výrobu součástek do automobilů, ale brzdí také třeba stavební boom. Jak již dříve uvedl managment liberecké stavební firmy Interma, nedostatek zedníků a dalších stavebních profesí nutí firmu dokonce odmítat některé zakázky.
Málo je také česačů ovoce
Chybějící zaměstnance nahrazují buď krátkodobí agenturní pracovníci nebo stálí kmenoví zaměstnanci prací o sobotách a nedělích či prodlouženými směnami. Některé podniky si zahraniční dělníky samy vozí z příhraničních oblastí, což je případ třeba libereckého Densa, kde pracuje kolem 430 Poláků.
„Vedle švadlen, zámečníků, soustružníků, zedníků a dělníků pro obsluhu výrobních linek se nyní objevil na našem úřadu práce nový požadavek firmy na obsazení volných míst. Je to firma ŠAMPINA v Žernově, která v současnosti hledá 25 česáčů ovoce,“ prozradil analytik Úřadu práce v Liberci Ladislav Dvořák.
Ke konci září spolu se snížením nezaměstnanosti v kraji klesl počet nezaměstnaných mladistvých, kteří nemají žáddnou kvalifikaci. Zatímco v červenci úřady práce v kraji evidovaly mezi uchazeči o práci 314 mladistvých bez kvalifikace, nyní je jich jen 248.
Firma hledá stovku dělníků
Z firem v kraji hlásí v současné době největší počet volných míst firma AIRS Manufacturing Czech. Podnik teď hledá přesně 100 strojírenských dělníků. Další desítky dělníků chybějí u výrobních linek dalších firem v kraji.
„Celkem 29 dělníků shání liberecká firma Denso, dalších 26 dělníků na obsluhu strojů Cadence Innovation Liberec a 28 volných míst pro dělníky ve výrobě má Grupo Antolin Bohemia,“ vypočetl analytik libereckého úřadu práce.
Na Semilsku mezi volnými místy dominují šičky, švadleny a tkadleny. Na Jablonecku je největší hlad po stavebních profesích a českolipské podniky hledají vedle zámečníků a svářečů především švadleny a prodavače obchodních domů.