Dnes polozapomenutý architekt se narodil v Jablonci v roce 1871, byl vrstevníkem Adolfa Loose, Jana Kotěry a Josipa Plečnika. Vystudoval prestižní vídeňskou uměleckou akademii a usadil se v Praze.
V Jablonci projektoval nejhezčí secesní kostel v republice – Starokatolický kostel na náměstí Boženy Němcové, který byl postaven v letech 1900 – 1902. Představuje jednu z nejcennějších sakrálních secesních památek v Evropě.
Navrhl také Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova na dnešním jabloneckém Horním náměstí. Monumentální trojlodní stavba z režného zdiva s nápadnou hranolovou věží byla postavena v letech 1930 – 1931. Součástí sakrální stavby je i přilehlá fara.
V centru české metropole, v Praze, projektoval Josef Zasche řadu moderních vil anglického typu a také několik významných palácových staveb, například hotel U Tří jezdců, dům Pražské železářské společnosti na Senovážném náměstí a především palác Vídeňské bankovní jednoty na Příkopech. S Janem Kotěrou se po léta zabýval projekty univerzitních budov pro Prahu, a spolu navrhli palác Všeobecného penzijního ústavu na Rašínově nábřeží.
Nikdy nebyl nacistou, hlásil se k sociální demokracii, a přesto byl v roce 1946 odsunut a jeho archiv skončil ve sběru.
Zbytek života prožil Josef Zasche v německém městečku Schackenslebenu, kde v roce 1957, zcela zapomenut, zemřel.
Mezitím byly odstraněny Zascheho a Metznerovy pomníky a kašny v Jablonci a Liberci. Ten jablonecký získali někdy v 60. letech od ředitele Národní galerie profesora Kotalíka občané města Neu Gablonz v Německu, po válce rovněž odsunutí.