Nové zaměstnání získaly už čtyři stovky absolventů rekvalifikačních kurzů Najdi si práci v Libereckém kraji.
Více než čtvrtina z nich přitom nastoupila na takzvaná dotovaná místa, tedy místa, kde na mzdy přispívá Úřad práce v Liberci. Celkem do první ukončené a do druhé právě probíhající vlny kurzů vstoupilo přibližně 1200 lidí.
„Ke konci října našlo nové zaměstnání kolem 400 absolventů, zhruba 115 z nich přitom získalo dotované místo. To znamená příspěvek na plat ve výši 75 procent mzdových nákladů, což je maximálně 10 tisíc korun za měsíc, po dobu půl roku,“ uvedl za libereckou společnost Attest, která projekt řídí, Vlastimil Pecka.
Jak dodal Pecka, o absolventy projektu je mezi zaměstnavateli velký zájem.

Někteří získají práci v cizině

„Kdo pracovat chce, ten práci získá. Například absolventi nejžádanějších kurzů, což jsou obsluha NC, svářeči či obsluha vysokozdvižných vozíků, si mohou vybírat nejméně ze tří různých pracovních nabídek, a to i ze zahraničí. Třeba pro svářeče jsou k dispozici místa v Itálii nebo Španělsku, kde na plný pracovní úvazek dostanou plat v přepočtu asi 30 tisíc korun, a k tomu ubytování a stravu zdarma,“ řekl Pecka.
Na projekt Najdi si práci v Libereckém kraji přispívá ze tří čtvrtin Evropský sociální fond, zbylou čtvrtinu z 34 miliónů, určených na realizaci, pak hradí Česká republika ze státního rozpočtu.
První fází projektu, která skončila o letošních prázdninách, prošlo přes 700 lidí.
Do druhého cyklu, který odstartoval v září, pak nastoupilo zhruba 400 uchazečů o zaměstnání z celého Libereckého kraje.

Projekt je také vytrhne z izolace

„Podobný systém vzdělávání by určitě měl pokračovat dál. Nejde zde jen o vzdělávání a učení lidí, kteří momentálně stojí mimo zaměstnání, ale i o jejich sociálním začlenění. Kromě učení si totiž mohou vzájemně popovídat a sdělit své zkušenosti. A to je v jejich situaci hodně důležité,“ řekl ředitel liberecké Obchodní akademie Jaroslav Počer, jehož škola pořádala v rámci projektu kurzy počítačové gramotnosti a účetnictví.

Dělnické profese, ale i počítače

V současné době mají uchazeči za sebou počítačové kurzy a vzdělávají se v rekvalifikacích a v jazycích.
Attest už má zároveň k dispozici i databázi firem, které absolventům nabízejí nová místa.
„Prioritou pro nás rozhodně není to, aby lidé absolvovali rekvalifikační kurz. Pro nás je nejdůležitější, aby získali práci. Po skončení rekvalifikací proto od nás mají k dispozici i další veškerou podporu, tedy například psychologa, poradenství i účinnou pomoc při hledání práce,“ zdůraznil za společnost Attest Vlastimil Pecka.
Projekt Najdi si práci v Libereckém kraji je především zaměřen na skupiny osob, které jsou zvláště znevýhodněné na trhu práce jako například absolventi středních škol, uchazeči o práci, starší 50 let anebo matky, pečující o děti do 15 let.
„Cílem projektu je začlenit na trh práce co nejrychleji zejména osoby, které jsou v evidenci úřadu práce do 9 měsíců a mají obvykle střední odborné vzdělání,“ potvrdila Kateřina Sadílková, ředitelka Úřadu práce v Liberci. Pomohou zvláště potřebným.