Nominální průměrná hrubá měsíční mzda vyplácená zaměstnancům firem sídlících na území Libereckého kraje dosáhla ve třetím čtvrtletí letošního roku 21 019 korun.

Ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 to znamená nárůst ve výši 4,3 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Zaměstnanci v Libereckém kraji tak letos dostali v průměru o 862 korun vyšší plat.

Průměrná mzda v Libereckém kraji se přesto pohybuje poměrně hluboko pod celorepublikovým průměrem, který činí 23 350 korun.

„Nejvyšší průměrné mzdy byly ve sledovaném období vyplaceny v hlavním městě Praha (29 077 korun), nejnižší v Karlovarském kraji (19 530 korun). Liberecký kraj se v mezikrajském srovnání umístil na sedmé pozici,“ píše se ve zprávě Českého statistického úřadu.

Nárůst mezd zhruba odpovídá tomu, co na letošní rok dohodly odbory se zaměstnavateli v kolektivních smlouvách. „Průměrný výsledek vyjednávání činil čtyři procenta,“ řekl Deníku Milan Šubrt, předseda Asociace samostatných odborů v Liberci.

Mezitím se pomalu rozbíhá další maraton vyjednávání na příští rok. Odbory chtějí tentokrát prosadit zvýšení mezd alespoň o tři procenta.
„Bude to ale těžké, protože firmy si neustále stěžují na negativní dopady ekonomické krize,“ uvedl Šubrt.

Jak dodal, firmy neustále připomínají právě letošní zvýšení mezd, ke kterému došlo navzdory hospodářské krizi, která nejvíce zasáhla v Libereckém kraji velmi rozšířený automobilový průmysl.



„My jim ale říkáme, že mzdy zaměstnancům sice vzrostly, ale ve většině případů to bylo vykompenzované faktem, že lidé pracovali o sobotách i nedělích a měli obrovské množství přesčasů. Lidé si to oddřeli, a tak si letos podle nás zaslouží dostat přidáno,“ přiblížil postoj odborů na startu letošního složitého vyjednávání Milan Šubrt.

Odborům jde pokaždé především o navýšení základních mezd, popřípadě příplatků. Zamlouvá se jim také možnost třináctých platů. Řada firem však odbory tlačí do navyšování prémií. To ale odboráři považují za nebezpečné, protože prémiový systém bývá nastaven velmi neprůhledně.

Asociaci samostatných odborů čeká v prosinci a lednu vyjednávání ve zhruba šedesáti firmách v kraji.