S tím však souvisí řada práv zaměstnanců, které firmy v mnoha případech zapomínají brát v potaz. Jednou z variant, jak zaměstnavatelé krátí lidem pracovní úvazek je ta, kdy zaměstnanci podepisují dodatek pracovní smlouvy, ve kterém se snižuje počet pracovních hodin v týdnu.

Zaměstnanci by však měli vědět, že takový dodatek rozhodně nejsou povinni podepsat. „Vše je to totiž problém zaměstnavatele. Když pro lidi nemá práci, tak je povinen vyplácet jim náhradu mzdy,“ vysvětlil krajský předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt s tím, že změnu pracovní smlouvy si nelze vynutit jednostranně. „Lidé mají právo na náhradu mzdy. Musejí platit za bydlení, za energie, nikdo jim nepočká,“ dodal Šubrt.

Někteří zaměstnavatelé však hrozí zaměstnanců, že když nepodepíší zkrácení úvazku, budou padat výpovědi z organizačních důvodů. „Není to fér a zaměstnanec by měl v takovém případě požádat o radu odborovou organizaci. Je třeba vyhodnotit, co je pro zaměstnance menší zlo. Dělat za menší peníze, nebo odejít, být na podpoře a dostat odstupné,“ zamyslel se Milan Šubrt.

Pracovník také musí dostat čas na rozmyšlenou. Řada zaměstnavatelů využívá okamžiku, kdy člověka zaskočí a ten pod nátlakem podepíše. „Lidé mají právo se rozhodnout svobodně a rozmyslet se, protože jde o rozhodnutí, které na ně bude mít obrovský dopad,“ řekl liberecký odborový předák.

„Firmy se snaží využít toho, že lidé nemají takové právní vědomí. Řeknou jim třeba, že je propustí a že pak nemají nárok na podporu, což je samozřejmě nesmysl,“ dodal Šubrt. Odbory však samy v některých případech zkrácení pracovního úvazku schvalují. „Je však nutné to zavést s časovým omezením, tedy na jak dlouho to zkrácení platí. To je podmínka, bez které to nepřichází v úvahu,“ uzavřel předseda Asociace samostatných odborů v Liberci.