Pro zaměstnance už ovšem nejsou bonusy tak důležité jako v době, kdy firmy horko těžko sháněly kvalitní lidi a snažily se je mezi sebou přetahovat právě na lákavé bonusy. Prioritou pro lidi je udržet si místo. A není divu, na severu Čech je bez práce 82 tisíc lidí – 58 tisíc v Ústeckém a 24 tisíc v Libereckém kraji.

Na třináctý plat zapomeňte!

S výplatou třináctého platu či pravidelnými bonusy se muselo rozloučit 39 procent lidí. O možnost používat služební automobil pro soukromé účely přišlo patnáct procent zaměstnanců, o týden dovolené navíc pak třináct procent lidí.

Firemní jazykové kurzy nemohlo navštěvovat dvanáct procent lidí. Naopak nejméně – pouhých šest procent – zaměstnanců uvedlo, že jim byly kráceny příspěvky na stravování.

Vzhledem k vysoké nezaměstnanosti si firmy mohou seškrtání výhod dovolit. Lidé jsou rádi, že mají práci, a jak potvrzuje Lea Kozáková z portálu PráceOnline, který průzkum provedl, prioritou je hlavně si udržet místo. „V době krize, kdy je trh s volnými pracovními pozicemi omezen, zaměstnavatelé nejsou nuceni k prezentaci široké škály zaměstnaneckých benefitů. Pro zaměstnance je prioritou udržení si pracovního místa a bonusy se stávají druhotným požadavkem,“ říká Kozáková.

Velké firmy bonusy zatím drží

Zajímavé nicméně je, že oslovení velcí severočeští zaměstnavatelé bonusy až na výjimky neškrtají. Vyplývá to z ankety, kterou mezi nimi Deník udělal. O bonusy tak přicházejí především zaměstnanci malých či středních firem.

„Narozdíl od mnoha jiných podniků jsme benefity neseškrtali, dokonce jsme jeden navíc zavedli. Jediné, k čemu v souvislosti s ekonomickou krizí v tomto ohledu došlo, bylo odložení zavedení některých jiných, původně plánovaných benefitů,“ uvedla Helena Suková ze společnosti IPS Alpha, působící v zóně Triangle na Žatecku. Benefity neomezuje ani společnost RWE, ústecká Spolchemie či Setuza.

Jednou z výjimek, kde museli bonusy omezit, je liberecká firma Syner. „Jedním z dotčených benefitů je výuka cizích jazyků. Zaměstnanci si ji hradí sami, ale i nadále se mohou vzdělávat v pracovní době a v prostorách společnosti. Dále se snížila hodnota stravenky z osmdesáti na šedesát korun pro všechny zaměstnance,“ říká mluvčí Ondřej Paclt.

Nezvyklé benefity: třeba časopis

Bonusy, na něž mohou zaměstnanci severočeských firem dosáhnout, jsou často nezvyklé. Když pomineme výše uvedené standardní bonusy, zaměstnanci se mohou dočkat například speciálního zaměstnaneckého časopisu, což je případ společnosti IPS Alpha. Některé firmy nabízejí tři dny osobního volna za jeden rok nezávisle na dovolené, či třeba zvýhodněné služby mobilního operátora. Běžný je i příspěvek na letní dovolenou či příspěvek na penzijní spoření. Liberecký Syner své zaměstnance odměňuje i za jejich významná životní výročí.

Mezi zaměstnanci je nejoblíbenějším bonusem výplata třináctých platů. IPS Alpha ho nevyplácí vůbec, stejně jako RWE energie. Třináctého platu se naopak dočkají v ústecké Spolchemii. „Jejich výplata probíhá ve firmě ve čtyřech etapách počínaje měsícem červen,“ uvádí mluvčí Spolchemie Marie Logrová.

Propouštět se letos zatím nebude

Jestli se na něčem oslovení zaměstnavatelé shodují, pak je to fakt, že do konce letošního roku propouštět nebudou. Naopak IPS Alpha nabírá sto agenturních zaměstnanců na pokrytí výrobní špičky. Kmenové zaměstnance ale nabírat nebude. „Propouštění zaměstnanců se nechystá, naopak máme potřebu obsadit jedno volné pracovní místo rozpočtáře a jednu pozici mistra na stavbě,“ uvádí Ondřej Paclt ze Syneru.

V Ústí nad Labem zase přibude dvacet nových pracovních míst; ještě do konce letošního roku je vytvoří nezávislý dodavatel elektřiny a zemního plynu, společnost Centropol Energy. Bude potřebovat lidi především pro rozšíření servisu pro zákazníky.