"Výnosy jsou o dost nižší, než se původně čekalo,“ uvedla Milena Denková z krajské agentury ministerstva zemědělství. Část úrody je navíc nenávratně ztracena, kvůli povodni bude nutné přes 2000 hektarů s obilím a řepkou odepsat.

V kraji je zatím sklizeno zhruba 60 procent obilovin a přes 90 procent řepkových polí. Červencové odhady počítaly u obilí s průměrným výnosem 4,44 tuny z hektaru, zatím jsou ovšem kolem 4,18 tuny. Každým týdnem toto číslo navíc klesá, minulý týden to bylo 4,29 tuny.

Může za to špatné počasí. Přívalové deště způsobily, že obilí je na velkých plochách polehlé a jeho kvalita je špatná. Počasí se navíc v kraji příliš nelepší, i když deště již nejsou tak intenzivní.

Velká část úrody tak je stále na polích, zcela sklidit se zatím podařilo jen ozimý ječmen. Pěstitelé ho sklízeli v průměru 4,89 tuny z hektaru, ještě v červenci přitom čekali výnosy ještě o 380 kilogramů nižší. Sklizeň řepky je zatím také horší, než se čekalo a lepší už to zřejmě nebude.

Ještě v červnu to vypadalo, že průměrné výnosy překročí tři tuny z hektaru. V červenci ale pěstitelé odhady snížili na 2,98 tuny. Kvůli suchu bylo totiž zrno drobnější.

atím se ale sklízí ještě méně - z hektaru v průměru 2,96 tuny. Stále zbývá sklidit necelých deset procent, ovšem od minulého týdne se téměř vůbec nepokročilo. Zhruba 800 hektarů totiž zřejmě vůbec nepůjde sklidit.

Liberecký kraj není zemědělskou produkční oblastí. Zemědělská půda tvoří sotva třetinu ze 316.000 hektarů ploch. Výměry osévané zemědělskými plodinami se navíc rok od roku zmenšují.

Letos pěstitelé oseli necelých 38.000 hektarů, loni byly výměry zhruba o 1000 hektarů větší. Podle červencových odhadů zveřejněných Českým statistickým úřadem bude letošní sklizeň patřit k těm špatným. Pěstitelé čekají, že sklidí zhruba 98 835 tun obilí a 18 074 tun řepky.

Sklizeň obilí by tak měla být zhruba o desetinu horší než loni. Méně obilí i řepky sklidili zemědělci jen v roce 2006.