Také berete jednu láhev po druhé do ruky, luštíte viněty a bezradně přemýšlíte, která láhev bude ta pravá? Nebo znaleckým okem změříte regál a jdete na jisto? Ať tak či onak, můžete se nechat inspirovat v našem rozhovoru.

S jabloneckým somelierem Petrem Krejčíkem jsme hovořili nejen o víně patřícím na sváteční jarní stůl. Ať si nalejete skleničku jednu, nebo přidáte ještě druhou, rozhodně byste neměli zapomenout na současnou konzumaci čisté vody. Nejlépe bez bublinek.

Které víno pomáhá udržet správnou postavu a současně patří podle vás k jaru?
Myslím, že by to mělo být víno, které je královské, protože ke svému tělu i duši bychom se měli chovat jako k nejvyššímu symbolu. Královskou odrůdou je dnes Rulandské šedé. To znamená, když k vlastnímu tělu, tak by to mělo být víno přívlastkové, řekněme minimálně pozdní sběr, aby byly hrozny vyzrálé. A samozřejmě suché.

Musím poznamenat, že vlastně je připravené i tak zvané velikonoční, odrůda Rulandské šedé z vinařství Chateau Lednice. Dále jsou připravena i snoubení vín a velikonočních pokrmů, přesně tak jak vína nazrávají.

Je vámi zmíněné víno to správné zároveň pro muže i pro ženy? Nebo muži sáhnou po jiné láhvi?
Rulandské šedé je víno, které spojuje. Tato odrůda je kamarád jak mužů tak i žen.

Představme si: je pondělí, velikonoční odpoledne. Pomlázka je už za námi a koledníci dávno odešli. Přijdou ale přátelé, na stole voní domácí piškotový beránek, káva, vedle něco slaného na zakousnutí. Co byste servíroval vy?
Ke slaným nebo i bylinkovým specialitkám by to mohla být právě ta odrůda Rulandské šedé – suché. Pokud by to byl beránek, našlehačkovaný a pocukrovaný, také by to mohlo být Rulandské šedé, ale potom vyšší výběr z hroznů, tzn. polosladké. U této odrůdy prostě najdeme víno pro každou příležitost.