VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavební firmy: zásadní změny DPH

Jablonecko – Odborník pro Deník: Vladimír Opatrný, předseda Krajské hospodářské komory Libereckého kraje.

24.11.2011
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný. Foto: DENÍK

Od 1. ledna se při poskytování stavebních nebo montážních prací nezmění pouze hodnota snížené sazby daně z přidané hodnoty, ale dojde k revoluční změně při fakturaci a následném zdanění těchto prací v tzv. režimu přenesení daňové povinnosti na příjemce zdanitelného plnění.

Protože jde o termín dosud málo používaný, pokusím se o výklad jeho obsahu uvedením konkrétního příkladu. Představme si, že zedník podnikající jako fyzická osoba nebo stavební firma, např. společnost s ručením omezeným, v obou případech plátci DPH, uskuteční subdodávku stavebních prací při výstavbě továrny, kterou zajišťuje investor, rovněž plátce DPH.

Jestliže hodnota subdodávky činila v ceně bez daně 100 000 korun, vystaví její poskytovatelé na základě současné zákonné úpravy příjemci prací fakturu, v níž uvedou základ daně 100 000 Kč a 20% DPH, tedy 20 000 korun, celkem 120 000 korun. Daň ve výši 20 000 korun pak musí v příslušném zdaňovacím období finančnímu úřadu odvést. Investor, který fakturu přijme, zaplatí poskytovatelům subdodávky 120 000 Kč, současně si uplatní nárok na odpočet DPH ve výši 20 000 Kč a tuto částku mu příslušný finanční úřad vrátí.

Pokud ke stejné subdodávce stavebních prací dojde po 1. lednu 2012, zedník nebo stavební firma vyfakturují v režimu přenesení daňové povinnosti příjemci prací, investorské firmě, pouze cenu bez daně, tedy 100 000 Kč. Na vystaveném dokladu uvedou sdělení, že výši daně je povinen doplnit a přiznat plátce, pro kterého je plnění uskutečněno. Investorská firma na základě této faktury dopočte 20% DPH, na přijaté faktuře doplní její výši a ve svém daňovém přiznání k DPH částku 20 000 Kč uvede jako svou daňovou povinnost. Současně si ovšem ve stejném daňovém přiznání bude nárokovat daňový odpočet ve stejné výši.

Finanční úřad při uplatnění režimu přenesení daňové povinnosti daň ve výši 20 000 korun nepřijme, ale ani v podobě nároku na odpočet nevyplatí.

Z uvedeného vyplývá, že cílem nové úpravy je zamezit daňovým spekulacím, kdy daň nebyla poskytovatelem prací zaplacena a finanční úřad musel nárok na odpočet daně, byť nezaplacené, příjemcům plnění uhradit.

Zvláštní režim přenesení daňové povinnosti se však uplatní jen u dodávek stavebních a montážních prací poskytovaných mezi plátci. Zedník či stavební firma budou při fakturaci svých prací i po 1. lednu 2012 vůči neplátcům pořizujícím či opravujícím např. rodinné domy, postupovat nadále standardně faktury budou vystavovány včetně daně z přidané hodnoty.

A trochu filosofie na závěr provoz institucí naší civilizace je přes veškeré proklamace čím dál složitější. Energetické, časové i finanční nároky spojené se správními činnostmi se stupňují a lidé v komplikovaném společenském prostoru žijí mnohdy s obavami a často jsou bezradní, zmatení a stísnění.

24.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy v Drážďanech.

V Drážďanech už chystají vánoční cirkus

Vyhlášení ankety Sportovec roku 2016 v Jablonci nad Nisou

Hlasujte o nejúspěšnějšího sportovce Jablonecka za rok 2017

Až do soboty máte možnost navštívit tradiční Vánoční trhy v Jablonci

Jablonec n. Nisou – Až do soboty se konají v centru Jablonce tradiční Vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. 

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Usnul za volantem, auto s ním udělalo kotrmelec. Vyvázl s lehkým zraněním

Železný Brod – Řidič s vozidlem Peugeot jel v sobotu před polednem od Turnova do Železného Brodu.

Jizerská 50 hledá dobrovolníky, stačí vyplnit formulář

Jizerské hory – Velký zimní svátek se blíží. Kdo by se chtěl stát součástí týmu Jizerské 50, má ještě šanci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT