Již v roce 1992 byl vyzdvihován význam vody na Zemi. V tomto roce byl mezinárodní konferencí OSN o vodě a životním prostředí v Rio de Janeiru vyhlášen 22. březen jako Světový den vody. Význam této suroviny neustále roste a proto si vodohospodáři a všichni lidé jakkoliv spojení s vodou připomínají tento den jako svátek.
U příležitosti Světového dne vody, který připadá na 22. března, vodohospodáři každoročně otevírají jinak nepřístupná místa. Jen do injekční štoly pod jabloneckou hrází se vypravily na prohlídku stovky lidí. S takovým zájem o nahlédnutí do útrob jablonecké přehrady lidé z Povodí Labe nepočítali. Na prohlídku přišlo hodně přes sedm set zájemců. Ještě v pátek byli organizátoři skeptičtí. „Akci s prohlídkami děláme už deset let, osobně jsem si myslel, že zájem už je nasycen,“ konstatoval jablonecký hrázný Jiří Chmelař. Někteří si prodloužili procházku se psem a do štoly šli i s ním. Oba dny bylo podzemí hráze přehrady Mšeno přístupné šest hodin. Paradoxně úplně největší nával byl těsně před plánovaným koncem.
Voda z kohoutků tu teče kvalitní
Obyvatelům severu Čech teče z kohoutků kvalitní pitná voda dodávaná společností Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK). Pravidelné kontroly akreditovaných laboratoří dohlíží na dodržování všech její limitů předepsaných legislativou. „Kontrola je prováděna dle plánu kontroly kvality, který je sestaven na základě požadavků platné legislativy a schválen orgánem ochrany veřejného zdraví,“ doplnila Iveta Kardianová, mluvčí společnosti SčVK.
Kohoutková je zdraví prospěšná
Voda jako tekutina a potravina je velice kladně hodnocena dietology i lékaři. Je doporučována pro každodenní zajištění pitného režimu, který je součástí zdravého životního stylu dnešní doby.
„Pití vody jako součást každodenního života podporuje i naše společnost v projektu určeném restauracím s názvem: Čerstvá kohoutková? Stačí říct,“ podotkla Kardianová. Restaurace zapojené do tohoto projektu podávají zákazníkům k jídlu či k jinému nápoji i pitnou vodu z kohoutku v karafách dodaných společností SčVK.
Restaurace také obdrží od vodohospodářů certifikát o kvalitě jimi podávané vody. Bližší informace je možné získat na www.kohoutkova.cz
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace zásobuje pitnou vodou obyvatele Libereckého a Ústeckého kraje. Aby všichni obyvatelé mohli být včas informováni pro případy, kdy dojde k haváriím či velkým odstávkám pitné vody, nabízí všem svým zákazníkům službu SMS Info. Stačí se jen zaregistrovat buď na www.voda-info.cz nebo se prostřednictví telefonního čísla 840111111 spojit s operátorkou zákaznické linky, která mu pomůže službu aktivovat. Odběratel tak obdrží bezplatně na svůj mobilní telefon informace prostřednictvím sms zprávy, o přerušení dodávky pitné vody v místě jeho bydliště. Tuto službu k dnešnímu dni využívá dvanáct a půl tisíce zákazníků společnosti SčVK.
Plynulost dodávky je na prvním místě
Zásobování obyvatel pitnou vodou je stěžejním úkolem Severočeských vodovodů a kanalizací. Plynulost dodávky pitné vody do domácností může narušit oprava poruchy. Zaměstnanci SčVK se dnes a denně potýkají s různými nástrahami typu provozních poruch a havárií na vodovodní síti.
Za první dva měsíce letošního roku opravili 1141 havárií, z toho jen 477 v Libereckém kraji. Ve všech těchto případech se vodohospodáři snažili minimalizovat dopad na zákazníky. „V případě možnosti přepojili zásobování z vedlejšího řadu, či co nejvíce minimalizovali dobu přerušení dodávky pitné vody odběratelům,“ doplnila mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace.
Poškozené potrubí dokáže potrápit
Nárůst počtu havárií zaviněných převážně teplotními výkyvy v severočeské horském regionu a škody po loňských povodních na Liberecku přivedly společnosti Severočeské vodovody a kanalizace a Severočeskou vodárenskou společnost (SVS) k rozhodnutí použít speciální techniku Burstlining.
„Jde o obnovení provozu vodovodního přivaděče DN 400, jehož funkce umožní zásobovat v případě potřeby dalších pětatřicet tisíc obyvatel města Liberce z podzemního zdroje Dolánky,“ vysvětlila Kardianová.
Prostřednictvím opraveného přivaděče bude možné zásobovat obyvatele Liberce kvalitní pitnou vodou z dalšího zdroje. Alternativní způsob může být využíván především v mimořádných situacích, které by mohly ovlivnit kvalitu surové vody v povrchových nádržích, jako jsou zmiňované povodně.
Severočeské vodovody a kanalizace, akciová společnost, jsou druhou největší vodohospodářskou společností v ČR. Délkou provozovaných sítí představují největší společnost v zemi. Společnost poskytuje komplexní servis v oblasti výroby a dodávky pitné vody a následného odkanalizování a čištění odpadních vod. Zásobuje 1,1 milionu obyvatel na území Libereckého a Ústeckého kraje. Prostřednictvím dceřiné společnosti provozuje tyto služby i v oblasti Sokolovska. Společnost má 1734 zaměstnanců a provozuje 69 úpraven pitné vody a 222 čistíren odpadních vod. Jako první v ČR zavedla call centrum. Kvalitní služby zajišťuje i certifikace dle normy jakosti EN ISO 9001. Společnost zajišťuje i řadu dalších činností, zejména projekční a inženýrské činnosti pro průmyslové zákazníky i zákazníky z řad municipalit, dále průmyslový outsourcing, nebo realizaci vodohospodářských staveb „na klíč“, provádění laboratorních analýz a další činnosti.