Pětkrát zaznělo jméno liberecké stavební společnosti Syner. Vedle hlavní kategorie to bylo i za zvláštní ceny Státního fondu životního prostředí.

„Pro stavaře je tato soutěž skutečně prestižní záležitostí, a protože letos jsme si šli pro diplom hned pětkrát, jsme velmi spokojeni,“ říká výkonný ředitel firmy Robert Špott.

Mezi oceněné projekty Syneru patří Výstavní, sportovně kulturní a kongresové centrum v Karlových Varech a Centrum vodní zábavy ve Kdyni.

Pro Syner VHS je vítězným projektem Vodní elektrárna v Železném Brodě na Jablonecku. Podobná ocenění si odnesla společnost Eurovia za silniční most v Roudném nebo trutnovský BAK za multifunkční areál Farma Čapí hnízdo ve středočeských Olbramovicích.

„Patří k dobrému tónu, aby stavaři získávali ocenění za architekturu a smysluplnost stavby včetně její krásy. To, že jsme ale dostali dvě ceny za energetickou úspornost a infrastrukturu od Státního fondu životního prostředí nás uspokojuje i proto, že jsme jako sdružení stavebních firem společensky odpovědní a naše před lety vytyčená strategie se naplňuje,“ říká generální ředitel S group holding, jehož je Syner vlajkovou lodí, Martin Borovička.

Nominace za karlovarské sportovně kulturní centrum je pro Syner v této kategorii staveb v pořadí druhým oceněním po liberecké Tipsport areně. Podobnost lze nalézt i v případě Kdyně, protože stejní stavaři mají za sebou úspěšné realizace v Děčíně, Berouně a dalších městech ČR.

„Třešničkou na dortu je nominace elektrárny, kterou získal jihlavský Syner VHS, protože je to pro něj první stavba tohoto charakteru,“ říká Borovička.

Stavaři liberecké společnosti si ocenění odborníků váží i proto, že jejich konkurenty v získávání „stavebních oskarů“ jsou firmy, za nimiž ve většině případů stojí nadnárodní kapitál, zatímco Syner je ryze česká společnost.

Za poslední stavební sezónu činil obrat Syner 3 miliardy korun a jeho produktivita práce je nejvyšší mezi srovnatelně velkými stavebními firmami ČR a blíží se k deseti milionům na pracovníka. V porovnání s republikovým průměrem je to osmkrát více.