Prvořadým úkolem bezdrátového elektronického zabezpečovacího systému Oasis je především chránit majetek proti nezvaným hostům. Jeho možnosti jsou ale daleko širší. I proto za něj jablonecká společnost JABLOTRON získala prestižní ocenění Zlatý Amper 2009 na mezinárodním veletrhu v Praze Letňanech.

Systém zaujal odbornou porotu, jak potvrdil Viktor Slanař, vedoucí tuzemského prodeje Jablotronu ALARMS, také širokým spektrem použití.

„Letos se do soutěže přihlásilo třicet výrobců a zisk ceny v takové konkurenci nás proto nesmírně těší,“ uvedl Slanař. Výstava zahrnuje vše, co se elektroniky a především elektrotechniky dotýká. Hlavní ceny většinou získají produkty zaměřené na ekologii, energii a úsporná řešení.

Jednou z novinek systému od Jablotronu oproti klasickým zabezpečovacím systémům je nulová nutnost tahání vodičů po objektu. „Fungují na bázi radiového spojení a každý prvek či detektor je napájen lithiovou baterií s životností tři roky,“ vysvětlil vedoucí prodeje.

Žádné kabely, baterie vydrží
V čem je ale oceněný systém tak výjimečný? „I detektorům, které jsou zapnuty permanentně, například s mikrofonem, vydrží v nezměněné kvalitě přenosu informací baterie po celou dobu,“ uvedl Slanař.

V žádném případě se ale nejedná o nahrávací mikrofon k odposlechu. „Je to čidlo rozbití skla. Zaznamená tlakovou vlnu a zvuk rozbíjejícího se skla. Pak vyvolá poplach,“ popsal funkci jednoho z čidel.

Záběry z detektivních filmů, kdy se do střeženého objektu dostává zloděj po vyříznutí kolečka ve skle a jeho vyjmutí, nutí podle Slanaře odborníky v zabezpečovací technice k úsměvu. Snímání je citlivě kombinačně nastaveno. Za rozbitou skleničku na stole ale poplach nevyvolá.

Za hlídání zaplatí nižší pojistné
Výhodou systému je vzájemná možnost kombinace jednotlivých prvků podle potřeb a velikosti střeženého objektu. Samozřejmostí je napojení na centrální pult ochrany. Tato služba, v porovnání se škodami napáchanými zloději, nedosahuje astronomických částek a je srovnatelná s platbou za příjem satelitních programů.

„Navíc řada pojišťoven dává bonusy, pokud si majitel nechá objekt hlídat,“ upozornil Slanař. Jednou z mnoha je například Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP). „Při uzavírání pojistných smluv na nemovitosti zohledňujeme samozřejmě takový systém,“ potvrdila pracovnice ČPP v Jablonci Iva Kořínková.

Tlačítko sociální tísně pro všechny
Informace o dění dostává majitel hlídané nemovitosti z ústředny systému na mobil SMS zprávou. Do centrálního „mozku“ ale může zapojit tzv. vodotěsné hodinky s červeným puntíkem. „Nemusí je mít na ruce jen obsluha čerpací stanice, ale i vaši těžko pohybliví blízcí,“ dodal Slanař.